Eşec usturător

0
81

• Unirea Dej – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0 (22, 18, 16)

Înfrîngere clară suferită de Ştiinţa Explorări în meciul jucat sîmbătă, în deplasare, cu Unirea Dej. Partida disputată în cadrul etapei a 3-a a Diviziei A1 a fost la discreţia gazdelor, băimărenii reuşind să pună probleme dejenilor doar în primul set. Istoria altor partide, decise pe muchie de cuţit, nu s-a mai repetat, Unirea Dej acontîndu-şi trei puncte meritate. Ştiinţa Explorări rămîne să acumuleze puncte din etapele viitoare, ştiindu-se că obiectivul este salvarea de la retrogradare. În etapa viitoare, formaţia antrenată de Marius Botea şi Sorin Pop va avea un nou examen dificil, în Baia Mare urmînd să vină puternica Arcada Galaţi.
Evoluţia scorului • Setul I: 6-6, 12-9, 13-13, 20-16, 22-19, 22-21, 25-22; Setul II: 7-7, 12-9, 19-13, 25-18; Setul III: 6-3, 12-7, 16-7, 20-10, 25-16. • Unirea Dej: Vidovic 3 p, Grigoraş 11 p, Curuia-Pop 9 p, Suson 7 p, Magdaş 12 p, Coasă 9 p, Kantor (libero). Au mai jucat: Florea şi Tarţa. Antrenori: Marius Dascălu şi Tiberiu Szilagy. • Ştiinţa Explorări: Răileanu, Imhoff 11 p, Talpă 10 p, Mocanu 6 p, Ţuţea 1 p, Nagy 7 p, Popovici (libero). Au mai jucat: Crişan, S. Dragomir, Al. Dragomir şi Butnaru. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: Mihai Coman şi Alexandru Prodana. Observator FRV: Dorin Ştefan (toţi din Bucureşti).
Rezultatele etapei 3: VCM LPS Piatra Neamţ – SCMU Craiova 0-3; CSM Bucureşti – Steaua Bucureşti 3-1; CSVM Zalău – Universitatea Cluj-Napoca 3-0; Unirea Dej – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0; Dinamo Bucureşti – CSM Câmpia Turzii 3-0; Arcada Galaţi a stat.
Etapa viitoare (sîmbătă, 3 noiembrie): Universitatea Cluj-Napoca – CSM Câmpia Turzii; Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Arcada Galaţi; SCMU Craiova – Unirea Dej; CSVM Zalău – VCM LPS Piatra Neamţ; CSM Bucureşti stă.