Filiera francofonă a Colegiului „Eminescu”, la ora bilanţului

0
50

Anul şcolar care s-a încheiat de curând a fost bogat în activităţi şi lauri pentru echipa pedagogică şi pentru elevii filierei francofone a Colegiului Naţional „Mihai Eminescu” din Baia Mare, singurul din judeţ care cuprinde, în planul de şcolarizare, o clasă cu profil bilingv-franceză.
Aspectul inedit al acestei filiere este menţiunea pe care absolvenţii o au pe diploma de bacalaureat – „Menţiune bilingv francofonă” – care le permite accesul direct, fără examene lingvistice, la o serie de facultăţi francofone din ţară şi din străinătate. „Filiera francofonă le oferă elevilor o şcolarizare de tip european, un învăţământ deschis spre spaţiul francofon, mai cu seamă prin proiectul interdisciplinar desfăşurat pe parcursul clasei a XI-a şi prin bacalaureatul francofon de la finele clasei a XII-a. Toate aceste facilităţi sunt datorate faptului că, de aproape zece ani, colegiul nostru face parte din reţeaua liceelor cu secţii bilingve incluse în proiectul bilateral franco-român «De la învăţământul bilingv către filiere universitare francofone», aprobat prin Acordul asupra învăţământului bilingv dintre Guvernul Republicii Franceze şi Guvernul României, semnat la data de 28 septembrie 2006, la Bucureşti”, a declarat prof. Rodica Mone, director adjunct al colegiului. O activitate constantă o reprezintă pregătirea elevilor pentru obţinerea certificatului internaţional de limbă franceză DELF. Limba franceză este limbă de comunicare şi în multiplele proiecte, parteneriate, colaborări pe care filiera francofonă le-a derulat şi în acest an şcolar cu şcoli, instituţii şi diverşi alţi parteneri din ţară şi din străinătate. Amintim aici proiectul Erasmus+ „Citoyens européens: vivons autrement, vivons durablement” şi „Dramatis Personae” – trupa eminesciană de teatru francofon care a adunat de-a lungul anilor un număr impresionant de elevi, de participări şi premii la festivaluri, concursuri şi spectacole desfăşurate în România şi în ţări de pe toate cele cinci continente ale lumii. O altă activitate de succes a fost simularea testului de limba franceză pentru admiterea în clasa bilingv-francofonă care a familiarizat elevii cu probele acestui examen. În acelaşi scop, a fost elaborat un ghid de pregătire, „Clef pour réussir”, o carte care a apărut din dorinţa de a-i familiariza pe candidaţi cu exigenţele examenului de verificare a cunoştinţelor de limba franceză. „Pentru promovarea limbii şi culturii franceze în lume şi pentru calitatea actului educaţional practicat de profesorii filierei francofone, colegiului băimărean i s-a decernat, în 2016, distincţia «LabelFrancEducation». Aceasta este acordată de către Ministerul Afacerilor Externe şi al Dezvoltării Internaţionale din Franţa în urma avizului venit din partea unei comisii consultative interministeriale, compusă din reprezentanţi ai Ministerului Afacerilor Externe şi al Dezvoltării Internaţionale, ai Ministerului Educaţiei Naţionale din Franţa, ai Agenţiei pentru predarea limbii franceze în străinătate, ai Institutului Francez şi ai Misiunii laice franceze. Această gratificare este rezultatul firesc al eforturilor întregii echipe pedagogice de la filiera francofonă din colegiul nostru de a păstra vie dorinţa elevilor de a învăţa limba franceză, de a promova excelenţa limbii franceze şi de a face din aceasta un atu în dezvoltarea lor profesională”, a explicat prof. Rodica Mone. «LabelFrancEducation» înseamnă şi accesul privilegiat la servicii permanente de întărire a calităţii actului de predare-învăţare prin sesiuni de formare oferite profesorilor de limba franceză, sprijinirea inclusiv financiară a unor proiecte care vizează inovaţia pedagogică, participarea managerilor unităţilor şcolare şi a responsabililor secţiunilor francofone la seminarii internaţionale, precum şi accesul nelimitat la oferta culturală a site-urilor francofone.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.