Maramureșenii, pe loc retrogradabil

0
105

• Progresul Șomcuta Mare- CAO 1910 Oradea 2-4 (1-1) •

Puncte importante cedate de Progresul Șomcuta Mare în etapa 6 a Ligii 3, seria 10, maramureșenii fiind învinși acasă de CAO 1910 Oradea cu scorul de 2-4 (1-1).
Considerat un meci de șase puncte și în același timp cu implicații la retrogradare pentru ambele combatante, câștig de cauză au avut oaspeții, care s-au dovedit mai pragmatici, meritând în totalitate obținerea celor trei puncte după cele petrecute în teren. Cristian Bogdan nu a putut alinia cel mai bun „11”, tehnicianul șomcutenilor confruntându-se cu mai multe absențe, drept dovadă în garnitura de start făcându-și prezența șase juniori.
Chiar și în aceste condiții, Progresul Șomcuta a fost echipa care s-a aflat prima oară în avantaj, Tudor Balmoș deschizând scorul în minutul 32 dintr-o lovitură de la 11 m acordată de central pentru un henț. Avantaj anulat de oaspeți în finalul primei reprize, în minutul 41, Alin Panti marcând cu capul în urma unei lovituri de la colț. CAO Oradea chiar preia ostilitățile în debutul părții secunde, în minutul 51, prin golul semnat de Alexandru Lezeu. Bucuria oaspeților este de scurtă durată, fiindcă Bogdan Bușică va restabili egalitatea în minutul 55. Trupa bihoreană preia controlul total al partidei și va reveni la conducere peste numai trei minute, căpitanul Cosmin Letan marcând de la punctul cu var. Jucătorii Progresului nu au mai avut forța și luciditatea necesare pentru a mai salva ceva din această confruntare, ba mai mult vor mai încasa un gol în minutele de prelungire, Victor Dobrescu risipind orice emoție în tabăra celor de la CAO Oradea, formație ce contabilizează primul succes din actuala stagiune.

• Progresul Șomcuta Mare: Roșiianu – Cezar Bud, R. Lazăr, L. Lang (59, B. Lazăr), A. Tutuța, Balmoș, Negreanu (79, S. David), Șt. Illeș (cpt.), Vultur, Bușică (71, Răduneață), Pohl. Antrenor: Cristian Bogdan.
CAO Oradea: Verdeș – Copil, Mintaș, Ioviță, Letan, Ardelean, Hosu (90, Urbanowschi), Roșu, Panti, Lezeu (74, Dobrescu), A. Lazăr (74, Cherman). Antrenor: Florin Farcaș.
• Arbitri: Robert Mormeci – Viorel Pânzaru (ambii Brașov), Kopriva Tamas (Carei). Observatori FRF: Ion Filipciuc (Suceava), Melian Nădășan (Cluj).

Rezultatele etapei 6: ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița – SCM Zalău 0-4; Sportul Șimleu Silvaniei – Luceafărul Oradea 2-1; CSM Satu Mare – Someșul Dej 0-1; Progresul Șomcuta Mare – CAO 1910 Oradea 2-4; CSC Sânmartin – CS Minaur Baia Mare (4 noiembrie, ora 14.00).
Etapa viitoare (sâmbătă, 24 octombrie, ora 15.00): CAO 1910 Oradea – CSC Sânmartin; Someșul Dej – Progresul Șomcuta Mare; Luceafărul Oradea – CSM Satu Mare; SCM Zalău – Sportul Șimleu Silvaniei; CS Minaur Baia Mare – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița.