Au realizat eventul

0
52

CSM Ştiinţa Baia Mare – CSA Steaua Bucureşti 35-19 (24-9)

CSM Ştiinţa Baia Mare a realizat eventul, după ce campioana în exerciţiu şi-a acontat şi a doua competiţie ca valoare din rugby-ul românesc, Cupa României. Zimbrii lui Eugen Apjok au dispus în ultimul act, pe stadionul Olimpia din capitală, de CSA Steaua Bucureşti, cu scorul de 35-19 (24-9).
Militarii au opus rezistenţă până la mijlocul primei reprize, când se aflau în avantaj (3-9), pentru ca de aici încolo campioana să nu mai dea nicio şansă adversarului. Până la pauză CSM Ştiinţa a întors rezultatul şi s-a desprins la 15 puncte – 24-9. Repriza secundă s-a derulat la fel, astfel că formaţia din nordul ţării a câştigat trofeul la o distanţă de 16 lungimi, 35-19.
Cele mai importante momente ale jocului: Min. 7 Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă de la circa 22 de metri uşor lateral stânga (3-0); Min. 12 Boldor – lovitură de pedeapsă de la 45 de metri zonă centrală (3-3); Min. 16 Boldor – lovitură de pedeapsă 44 de metri lateral dreapta (3-6); Min. 23 Boldor – lovitură de pedeapsă din 16 metri uşor lateral stânga (3-9); Min. 25 Tomane – eseu reuşit în axul central (8-9); Min. 26 Maravunawasawasa – transformare eseu (10-9); Min. 32 Mareavunawasawasa – eseu izbutit pe zonă centrală (15-9); Min. 33 Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă (17-9); Min. 35 Kisting – eseu reuşit pe centru (22-9); Min. 35 Maravunawasawasa – transformare eseu (24-9); Min. 46 Tomane – cartonaş galben pentru un placaj întârziat; Min. 52 Pană – cartonaş galben; Min. 53 Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă 24 metri lateral dreapta (27-9); Min. 61 Vueti – eseu reuşit pe flancul drept (24-14); Min. 62 Boldor – transformare eseu ratată; Min. 65 Popoaia – eseu izbutit pe partea stângă (32-14); Min. 66 Manole – transformare eseu ratată; Min. 70 Immelman – cartonaş galben; Min. 70 Bădălicescu – cartonaş galben; Min. 71 Manole – lovitură de pedeapsă de la circa 30 de metri din axul central (35-14); Min. 73 Dumani Mtya – cartonaş roşu, pentru o infracţiune la Tangimana Fonovai; Min. 80 Boldor – eseu reuşit în axul central (35-19); Min. 80 Boldor – transformare eseu ratată.
• CSM Ştiinţa Baia Mare: Popoaia, Botezatu, Tomane, Fakaosilea, Taliauli, Maravunawasawasa, Kisting, Pristaviţă, Cojocaru, Dugladze, Roşu, Dănilă – cpt., Dumani Mtya, Immelman, Bitsadze. Rezerve: Harţig, Dico, Mureşan, Grădinaru, Alexe, Ţiglă, Manole, Apostol. Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu. • Steaua Bucureşti: Lama, Porojan, Ioniţă, Fonovai, Popa, Boldor, Bartoli, Savin, Bârdaşu, Pataraia, Rusu, Tweddle, Strătilă, Moyake, Vueti. Rezerve: Pană, Nere, Bădălicescu, Lucaci, Butnariu, Surugiu, Plai, Vlaicu. Antrenori: Dănuţ Dumbravă, Marcel Mihalache.
• Arbitri: Alexandru Ionescu – Radu Petrescu, Cristian Şerban (toţi Bucureşti). Arbitru nr. 4: Cristian Teodor Rotaru (Bucureşti). Arbitru video: Robert Diaconescu (Năvodari). Observator: Constantin Bonea (Bucureşti).