Curs de „Îngrijirea plăgilor”

0
49

Spitalul Municipal din Sighetu Marmației a organizat, timp de 2 zile, un curs de instruire privind Îngrijirea plăgilor cronice și a stomelor, în cadrul proiectului transfrontalier ‘’Inițiative comune și soluții în sănătate la nivelul regiunii transfrontaliere România – Ucraina’’, finanțat prin Programul #HUSKROUA.
În prezentarea realizată de dr. Mihaela Leșe, cadrelor medicale din spitalele partenere din Sighetu Marmației respectiv Spitalul Clinic Central Ivano-Frankivsk, din Ucraina, le-au fost prezentate aspectele practice ale tratamentului rănilor cronice, cu referire la toate componentele abordării holistice: pansamente și soluții antiseptice, tratarea simp­tomelor, abordarea problemelor psihosociale și a bolilor asociate.
Cel de-al doilea subiect (îngrijirea stomei) a oferit participanților clarificarea celor mai importante probleme cu care se confruntă medicii și asistentele medicale care au grijă de pacienții cu stomă.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.