S-a muncit serios pentru puncte

0
60

CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare 26-29 (14-16)

Debut de retur cu rezultat pozitiv pentru CS Minaur Baia Mare în Liga Zimbrilor, care a trecut, în turneul de la Sfântu Gheorghe, de CSM Vaslui, cu scorul de 26-29 (14-16). O victorie importantă pentru trupa lui Adrian Petrea, dacă ne raportăm la faptul că echipa noastră se confruntă cu anumite probleme de lot, iar adversarul mai păstrează şanse de accedere în play-off.
Iar speranţa Vasluiului a fost evidentă pe parcursul meciului, în special în prima parte, Minaur confruntându-se cu o replică pe măsură şi văzându-se condus până la scorul de 12-10 (20). Superiorităţile numerice din finalul reprizei, dar şi în urma unui joc mai eficient, au făcut ca băimărenii să se desprindă la două lungimi, 12-14 (24), diferenţă consolidată şi la finalul primei părţi, 14-16. CSM Vaslui nu a renunţat la luptă şi după zece minute de la reluare încep iarăşi să viseze, 19-19. Doar că Minaur îşi demonstrează calitatea superioară şi are o perioadă excelentă, cu o desprindere la patru goluri, 20-24. Relaxarea prematură a maramureşenilor face ca întâlnirea să devină din nou interesantă pe finalul ei, 23-24 (54). Ultimul cuvânt aparţine echipei noastre, care învinge în final cu 26-29, şi îşi păstrează şansele intacte de a pătrunde în play-off.
• Sala „Katy Szabo” din Sfântu Gheorghe. Arbitri: Bogdan Ştark (Bucureşti) / Romeo Ştefan (Ploieşti). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Piteşti). • Aruncări de la 7 m: 3-2 (transformate: 1-1; au ratat Acatrinei, Karamişev, respectiv Căbuţ). Minute de eliminare: 12-4 (în min. 47, Nagy a primit direct cartonaşul roşu). • CSM Vaslui: Erhan, Petrila, Cioată – Acatrinei 6 (1 din 7 m), Karamişev 5, Carali 5, Popa 4, Cîrchea 2, Amihăesi 2, Dragon 1, Petrea 1, Cumpănici, Kasatkin, Vancea, Chiratcu, Voinea. Antrenor: Alin Bondar. • CS Minaur Baia Mare: Ciobanu, R. Pop – Căbuţ 8 (1 din 7 m), Bera 4, Araujo 3, Ramba 3, Haiduc 3, Cristescu 3, Buzle 2, Mureşan 1, Kotrc 1, Nagy 1, Skrobic, Cip, Dobra, Makaria. Antrenori: Adrian Petrea şi Alexandru Sabou.

Rezultate etapa 16, prima a returului: CS Magnum Botoşani – CSM Bucureşti 33-38; CSM Focşani – CSM Reşiţa 28-19; CSM Bacău – AHC Dobrogea Sud 22-29; CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare 26-29; Dinamo Bucureşti – CSM Făgăraş 39-25; AHC Potaissa Turda – SCM Politehnica Timişoara 25-25; CSU Suceava – Steaua Bucureşti 19-26; HC Buzău a stat.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.