Două eșecuri la turneul doi al returului

0
40

Știința Explorări Baia Mare – Dinamo București 0-3 (-19, -26, -13)

Știința Explorări a cedat și în al doilea meci al turneului desfășurat în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană”, băimărenii fiind învinși în minimum de seturi de mult mai experimentata Dinamo București, 0-3 (-19, -26, -13).
În ciuda diferenței de valoare dintre cele două combatante, jucătorii gazdă au oferit o replică consistentă în primele două acte, în special în setul secund, când au fost pe punctul să egaleze la 1, dar în cele din urmă trupa din capitală s-a impus în prelungiri. Ultimul set a fost fără istoric, voleibaliștii băimăreni cedând în primul rând mental în urma pierderii celui precedent, Marius Botea schimbând toată echipa în actul trei, dându-le astfel posibilitatea și celorlalți jucători să se afirme.
În urma celor două eșecuri înregistrate la acest turneu, Știința Explorări coboară un loc în clasament, pe 9, însă cu rezultatele complete de la celelalte turnee și clasamentul actualizat vom reveni în pagina de mâine.
Evoluția scorului • Setul I: 5-4, 8-14, 11-14, 16-19, 16-23, 19-25; Setul II: 4-3, 9-10, 13-11, 18-19, 19-22, 21-24, 24-25, 26-25, 26-28; Setul III: 0-6, 3-11, 6-12, 7-17, 8-20, 13-25.
• Știința Explorări Baia Mare: Țuțea 8 p, Aldea 6 p, S. Dragomir 8 p, Silvășan-Pașca 5 p, Răileanu 2 p, Cheagă 9 p, Crișan (libero). Au mai jucat: Badea 1 p, Catrina 1 p, M. Talpă 1 p, Butnaru 1 p, Săvoiu (libero). Antrenori: Marius Botea și Gheorghe Socaciu. • Dinamo București: Cubrilo 8 p, Canuto 6 p, B. Cuk 12 p, Rodrigues 1 p, Cherbeleață 16 p, Mocanu 12 p, Mărieș (libero). Au mai jucat: Manda, Ionescu 4 p, Holota. Antrenori: Stefan Ljubicic și Marian Constantin. • Arbitri: Nicolae Cristea și Tudor Pop (Cluj-Napoca). Observator FRV: Marian Stoica (București).