Remize în runda 13

0
105

Cu remize au încheiat runda 13 a Ligii a III-a, Seria 10, echipele maramureșene CS Minaur Baia Mare și Progresul Șomcuta Mare. Liderul a făcut 2-2 la SCM Zalău, după ce galben-albaștrii au condus cu 0-2 la pauză, iar șomcutenii au remizat cu ocupanta locului secund, 1-1 (0-1), Lotus Băile Felix.

CS Minaur a revenit acasă cu un punct din deplasarea de la SCM Zalău, 2-2 (0-2), după ce băimărenii puteau chiar pierde toate punctele în partea secundă. Cu avantaj de două goluri au intrat oaspeții la cabine, care au profitat de două gafe în defensiva adversă, goluri marcate de Viorel Chinde (18) și Alin Văsălie (36). La pauză, băimăreanul Dorin Toma a schimbat registrul tactic la gazde, unul care a dat roade aproape în totalitate. SCM Zalău a dominat de la un capăt la altul repriza, aspect concretizat meritat și pe tabelă, galben-albaștrii fiind egalați prin golurile semnate de maramureșeanul Ionuț Ilieș (55) și Dan Berci (76 – 11 m). Pe final, băimărenii s-au apărat eroic pentru consolidarea punctului, mai ales că au avut de suplinit și eliminarea lui Gabriel Oiță, trimis la cabine pentru două galbene. Minaur a încasat direct cartonașul roșu și la banca tehnică, arătat lui Alin Bota pentru injurii în secvențele de final. • SCM Zalău: Miron – Ilieș, Berci, Calugher, Forna, Meșter, Stanciu, Logon, Șumlea, Ardelean, Jurj. Antrenor: Dorin Toma. • CS Minaur Baia Mare: Gudea – Potcoavă (87, A. Lung), Oiță, Tand, D. Simion, Donca, D. Matei (78, R. Lazăr), Chinde (85, Ciocan), Micaș, Văsălie (78, Petran), Batchabi (85, Teut). Antrenor: Ciprian Danciu. • Arbitri: Sorin Vădana – Robert Mereș, Alin Revnic (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Sergiu Neichi (Satu Mare), Petru Boroș (Oradea).

Progresul Șomcuta Mare a smuls un punct, probabil nesperat, din întâlnirea de acasă cu Lotus Băile Felix, 1-1 (0-1), ocupanta poziției a doua înaintea rundei. Dacă prima parte nu a fost una reușită pentru elevii lui Dănuț Sabou, care au fost conduși încă din minutul 3, prin golul semnat de Claudiu Codoban din lovitură de la 11 m, în partea a doua maramureșenii au arătat un fotbal mai consistent. Pe o creștere evidentă a jocului gazdele au și egalat, Bogdan Jeler, introdus la pauză, marcând cu un șut frumos de la marginea careului de 16 m la colțul lung. Puțin mai atenți, jucătorii Progresului și-ar fi putut asigura chiar trei puncte, dar și acest punct este binevenit. • Progresul Șomcuta Mare: Brumar – Pașca (76, R. Marian), Cezar Bud, Lang, Tarța, Szecui, Parnău, Raicu (46, B. Jeler), Batin (72, Bîrle), Bușică (63, Balmoș), E. Piroska. Antrenor: Dănuț Sabou. • Lotus Băile Felix: Beke – Paublusz­tig, Pintea, Oros, Arsene, F. Pop, Blăgea, M. Popa, Ad. Popa, I. Ban (89, C. Tutuța), Codoban. Antrenor: Gheorghe Ghiț. • Arbitri: Dragoș Lunca (Cluj-Napoca) – Marius Bălan (Dej), Petrică Câmpeanu (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Adrian Voica (Bistrița) și Ioan Papp (Carei).

Rezultatele etapei 13: Sportul Șimleu Silvaniei – CSM Satu Mare 1-1; SCM Zalău – CS Minaur Baia Mare 2-2; Progresul Șomcuta Mare – Lotus Băile Felix 1-1; Luceafărul Oradea – CA Oradea 0-2; Someșul Dej – CFR Cluj-Napoca II 2-0.

Etapa viitoare • Vineri, 26 noiembrie, ora 14.00: CFR Cluj-Napoca II – Luceafărul Oradea • Sâmbătă, 27 noiembrie, ora 14.00: CSM Satu Mare – Someșul Dej; CA Oradea – Progresul Șomcuta Mare; Lotus Băile Felix – SCM Zalău; CS Minaur Baia Mare – Sportul Șimleu Silvaniei.