Diferență remontabilă

0
95

RK Partizan Belgrad – CS Minaur Baia Mare 30-26 (15-13)
Eșec pentru CS Minaur Baia Mare în prima manșă a turului III din EHF European Cup, care a cedat cu 30-26 (15-13) partida din deplasare cu RK Partizan Belgrad, disputată sâmbătă seara în Sportski Centar Vozdovac în fața a aproximativ 1.000 de spectatori. Sârbii au devenit favoriți la calificare în urma acestui rezultat, dar gruparea românească speră ca la returul din 4 decembrie (ora 18.00) să anuleze diferența de patru lungimi și să facă pasul către optimi.
Oaspeții au fost prezenți în joc în prima parte prin două egaluri, consemnate în minutul 6 – 4-4, respectiv în min. 20 – 9-9, în rest Partizan s-a aflat la conducere – 7-4 (10), 14-10 (27). Minaur are, totuși, un final de repriză favorabil, reducând distanța la jumătate – 15-13. Sârbii încearcă în partea a doua să nu lase nimic la voia întâmplării și în mare strategia corespunde, iar diferența crește până la plus șapte – 27-20 (52). Ca și în finalul primei reprize, băimărenii au inițiativa și în finalul partidei, patru goluri marcate de Vujovic menținând vii șansele echipei noastre la calificare. Partizan câștigă cu 30-26, după un meci pe care l-a controlat aproape în totalitate, rămâne de văzut dacă și Minaur este capabil să răstoarne situația în favoarea ei.
• Sala Sportski Centar Vozdovac din Belgrad. Spectatori, aproximativ 1.000. • Au arbitrat: Georgi Doychinov / Yulian Gorețov (Bulgaria). Delegat EHF: Stepan Partemian (Grecia). • Aruncări de la 7 m: 2-4 (transformate 1-3; au ratat Kojadinovic, respectiv Căbuț). Minute de eliminare: 4-12 (în min. 30, Zecevic a fost descalificat; Bera a fost descalificat în min. 50).
• Partizan Belgrad: Trnavac (13 intervenții), Colovic, Djordjevic – Kojadinovic 7, Zivkovic 6, Micic 5, Petric 4, Pisaric 3, Ivanovic 2 (1 din 7 m), Dragovic 1, Radovanovic 1, Popovic 1, Radivojevic, Varga, Stojanovic, Zecevic. Antrenor: Aleksandar Popovic.
• CS Minaur Baia Mare: Terekhov (4 intervenții), Buzogany (9 intervenții, a apărat și un 7 m), R. Pop – Vujovic 7 (1 din 7 m), Căbuț 7 (2 din 7 m), Buzle 4, Kotrc 3, Nagy 2, Massuca Teca 1, Vujic 1, Mollino da Silva 1, Buguleț, Huta, Cip, Bușecan, Bera. Antrenor: Alexandru Sabou)