Prof. înv. primar Ioana Hochia, de la Colegiul de Arte Baia Mare, susține astăzi, 25 mai, alături de prof. biologie Anda Culișir de la Liceul “Onisifor Ghibu” Cluj-Napoca, o lecție specială, cu drona, a cărei tematică vizează consumul și producția responsabile.
Inclusă în maratonul național “Educație la Înălțime”, lecția (transmisă din Cluj) le va oferi copiilor informațiile prin care vor afla cum pot să devină și ei detectivi ai risipei alimentare, într-o oră plină de experimente și concursuri.
Lecția va fi difuzată în premieră pe canalul de YouTube Educație la Înălțime, fiind disponibilă gratuit oricărei școli. “Educație la Înălțime” este un proiect creat și implementat de către Asociația Însemne, în parteneriat cu Departamentul pentru Dezvoltare Durabilă din cadrul Guvernului și cu sprijinul Aspire Teachers și al Ministerului Educației.
Peste 3.000 de profesori din toate zonele țării și Republica Moldova sunt înscriși în acest proiect și zeci de mii de elevi vor urmări lecția.