Bani pentru digitalizarea comunei Lăpuș

0
33

Administrația publică a comunei Lăpuș a primit fonduri pentru un proiect important ce se va implementa în acest an. Este vorba despre digitalizarea serviciilor și clădirilor aflate pe raza teritorială.
Edilul comunei s-a deplasat, zilele trecute, la Ministerul Dezvoltării pentru a semna contractul de finanțare.
“Prin semnarea contractului de finanțare mai facem un pas mare în modernizarea comunei noastre! Acest nou proiect include 4 mari investiții: SmartLab – este un Laborator educațional inteligent pentru toate vârstele, este de fapt un Centru Smart deosebit de util și frumos; Sistem de monitorizare și siguranță a spațiului public, monitorizare în timp real a localității; Sistem de iluminat inteligent fotovoltaic a drumului public în zonele în care nu există; Platforma și aplicația de informare a cetă­țenilor cu identificarea tuturor problemelor la nivel local. Iată că prin noile proiecte reușim să dăm valoare comunei noastre, reușim să oferim o altfel de stare pentru noi, toți”, a spus primarul Cristina Buda.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.