CNOPJ Baia Mare, trei puncte și menținere pe podium

0
64

CNOPJ Baia Mare și-a consolidat poziția de pe podium în urma succesului lejer repurtat cu Centrul Național de Excelență Râmnicu Vâlcea, 34-29 (14-11), meci care a deschis runda 15 a Seriei C din Divizia A.
Duelul derulat marți în Sala Sporturilor “Lascăr Pană” a avut o primă parte destul de echilibrată, însă din minutul 20 junioarele de la CNOPJ s-au desprins la patru lungimi, 10-6, iar scorul pauzei a consemnat o distanță de plus trei în dreptul clubului gazdă – 14-11. În partea secundă lucrurile au devenit mult mai simple pentru trupa de pe locul 3, care a dispus în permanență de diferențe de minimum patru goluri, pentru ca la final să-și apropie victoria cu scorul de 34-29.
CNOPJ Baia Mare: Neagu (4 intervenții), Szakacs (6 intervenții) – Boiciuc 9, Romaniuc 5, Lazea 5, Rusneac 4, Utan 3, Groșan 3, Turdeanu 3, Brîndușa 2, Șeulean, Stăvariu, Ardelean, Cârstea, Gheorghe, Al. Pop. Antrenori: Simona Maior Pasca, Claudia Cetățeanu.
Restul jocurilor din cadrul etapei 15 se vor desfășura vineri, 10 și sâmbătă, 11 martie.