În Mireșu Mare • Proiectul de amenajare a Văii Iadăra, avizat de Ministerul Mediului

0
71

Veste bună pentru locuitorii comunei Mireșu Mare. Valea Iadăra va fi amenajată evitându-se astfel, pe viitor, inundațiile la care este expusă întreaga zonă.
„În urma demersurilor repetate și insistente pe care le-am făcut la autoritățile de la București, Ministerul Mediului a avizat lucrarea de amenajare a Văii Iadăra pentru apărarea împotriva inundațiilor, în comuna Mireșu Mare. Valoarea totală a investiției este de 121 milioane lei. Subliniez că nu este o investiție a Primăriei Mireșu Mare, ci a Ministerului Mediului, respectiv Apele Române. Proiectul este de valoare mare, prin urmare și durata sa de implementare va fi îndelungată. Pasul următor constă în procedura de licitație publică, care va dura o perioadă apreciabilă. Pentru comunitatea noastră, important este că Ministerul Mediului și-a asumat investiția. Sper ca într-un timp rezonabil să înceapă lucrările efective la această investiție atât de necesară comunei noastre”, a explicat Ioan Mătieș, primarul din Mireșu Mare.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.