Scăpate (momentan) de grijile barajului

0
75

CS Minaur Baia Mare – SCM Gloria Buzău 27-24 (12-10)
CS Minaur Baia Mare a învins Gloria din Buzău în etapa 24 din Liga Florilor la handbal feminin, 27-24 (12-10), și a scăpat momentan pe pozițiile de baraj, însă totul se va decide în ultimele două runde. Meci în care gazdele au irosit nu mai puțin de 7 aruncări de la 7 metri.
Fetele antrenate de Andrei Popescu au evoluat cu trac în prima parte a disputei de vineri, însă spre finalul reprizei s-a dat semnalul revenirii și la pauză Minaur se afla în avantaj – 12-10.
Repriza secundă este total diferită și are în prim-plan echipa băimăreană, care se desprinde până la șapte lungimi – 19-12 (39) și 20-13 (41). Meciul nu este jucat, fiindcă oaspetele se apropie, în mai multe rânduri, la trei goluri – 21-18 (47), 23-20 (50). Diferență care va fi consemnată și la finalul meciului – 27-24, trei puncte care aduc un pic de liniște, dar nu rezolvă în totalitate evitarea pozițiilor de baraj.
Minaur mai joacă la Craiova și acasă cu Zalău, meciuri din care ne interesează să acumulăm cât mai multe puncte, însă există probabilitatea să stăm și la mâna celorlalte rezultate. În acest moment sunt implicate cinci echipe care încă nu au scăpat de emoțiile barajului: Corona Brașov (locul 8, 29 puncte), Măgura Cisnădie (locul 9, 27 puncte), CS Minaur (locul 10, 27 puncte), CSM Tg. Jiu (locul 11, 27 puncte) și HC Zalău (locul 12, 23 puncte), ultima cu șanse mari să meargă la baraj.
• Sala Polivalentă ”Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 400. • Arbitri: M. Drăghici – V. Drăguț (Vrancea). Observator FRH: D. Ciulei (Brașov). Aruncări de la 7 metri: 10-5 (transformate 3-4; au ratat: Cazanga 2, Lundback, Spugnini, L. Popescu, Ianăși, Vujovic, respectiv Pal). Minute de eliminare: 14-10.
• CS Minaur Baia Mare: Pandzic (15 intervenții, a apărat un 7 m), Mihiș – Vukajlovic, Tănasie 1, Vujovic 1 (din 7 m), Ianăși 2 (1 din 7 m), Da Costa 4, L. Popescu, Țîrle, Cazanga 1 (din 7 m), Terciu 3, Lundback 3, Spugnini 5, Pavlovic 7. Antrenori: Andrei Popescu, Daniel Apostu.
• SCM Gloria Buzău: Pijevic (21 intervenții, a apărat 7 de 7 m), Blazevic – Keita 4, Andrei, Ilyina 4, Zimny, Coman 2, Pal 3, Iuganu 4, Moroianu 4 (din 7 m), Petrovic 2, R. Nicolae 1. Antrenor: Dan Anca.