Mai ţineţi minte textele de odinioară, publicitare, ce începeau cu „la iniţiativa domnului primar”? Uite, acum de ce nu se fac? Pe Săsar au apărut discret raţele sălbatice, de câţiva ani. Apoi deloc discret, sunt peste tot. Baia Sprie a populat cu peşte. Apoi o vidră, lupul apelor. Acum, castorii?! Acuma…ori fug din păduri de urşii omniprezenţi, ori e tot mai curat Săsarul! Aşteptăm cu nerăbdare primul delfin, apoi la primăvară, cu topirea zăpezilor, prima orcă!!! Fie ca!
































