Egal în derby

0
535

Steaua Alexandrion Bucureşti – HCM Minaur Baia Mare 29-29 (17-16)
Steaua Alexandrion Bucureşti şi HCM Minaur Baia Mare au remizat în derby-ul de tradiţie al campionatului şi, totodată, al etapei a patra, gazdele ocupînd prima poziţie înaintea acestui meci, iar campioana se afla abia pe locul zece.
Disputa din derby s-a încheiat 29-29, după ce la pauză militarii se aflau în avantaj minim – 17-16. Pentru formaţia antrenată de Lars Walther şi Petru Pop a fost, de departe, cea mai bună evoluţie din acest debut de campionat şi, de asemenea, şi cel mai frumos joc din aceste patru etape scurse. Încet, încet, se pare că noii veniţi încep să se integreze în cerinţele colectivului tehnic, Ionuţ Ramba fiind în derby-ul cu Steaua cel mai bun al campioanei, cu cele 8 goluri marcate. Cîştigătoarea triplei din sezonul precedent nu a contat la această partidă pe aportul a cinci jucători: Tatai, Pribanic, Ivancsik – accidentaţi, iar Fotache şi Vilovski – suspendaţi de către conducerea clubului.
Steliştii au început mai bine meciul şi au condus după cinci minute de joc cu 3-2, însă HCM Minaur a preluat imediat conducerea, iar pe fondul unor intervenţii foarte bune a lui Răzvan Pop, s-a distanţat la patru goluri, scor 3-7, prin dublele lui Bera şi Ghiţă. După un timp de odihnă cerut de antrenorul gazdelor, Ovidiu Mihăilă, Steaua a revenit pe tabelă şi a reuşit să re­stabilească egalitatea la mijlocul reprizei, iar mai apoi a preluat din nou conducerea cu cinci minute înainte de pauză, scor 14-13. La vestiare, steliştii au intrat la cabine cu un avantaj mi­nim, scor 17-16.
Debutul părţii secunde a aparţinut tot gazdelor, care s-au distanţat rapid la trei goluri (21-18 min. 35), pentru ca, la mijlocul reprizei, Minaur să se apropie la doar un gol, scor 25-24, iar în minutul 46 să egaleze la 25. Cu cinci minute înainte de final, Steaua Alexandrion a avut un avantaj de două goluri, scor 28-26. Lars Walther a cerut timp de odihnă, iar imediat după reluare, HCM Minaur a egalat la 28. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 29-29.
• Sala sporturilor din Chiajna. Spectatori, aproximativ 400. • Arbitri: Valentin Călina (Piteşti) şi Claudiu Belean (Târgu Mureş). • Aruncări de la 7 m: 8-1 (transformate: 6-1; au ratat Georgescu, Irimescu). Minute de eliminare: 2-0. • Steaua Alexandrion Bucureşti: Matskevisch (10 interven’ii) – Florea 6 (5 din 7 m), Szoke 5, Georgescu 5 (unul din 7 m), Irimescu 4, Stetsyura 3, Johansson 2, Ouksir 2, Grasu 2, Petrila, Dinescu. Antrenor: Ovidiu Mihăilă. • HCM Minaur Baia Mare: R. Pop (14 intervenţii), Simulescu – Ramba 8, Aflitulin 5 (unul din 7 m), Bera 4, Ghiţă 4, Sadoveac 3, Sabou 2, Cristescu 2, Karacic 1, Ostrusko, Marta, Buşecan, Mihai. Antrenori: Lars Walther şi Petru Pop.