593

CSŞ 2 CNE CSM Baia Mare – CSM Satu Mare 3-0 (25-22, 25-21, 25-19)

Rivalitatea sportivă dintre echipele care reprezintă cele două judeţe, Maramureş şi Satu Mare, indiferent de disciplinele la care au concurat, rămîne mereu o constantă.
Nici de această dată confruntarea din sfera voleiului n-a făcut excepţie. Am asistat la un joc aprins, un adevărat derby interjudeţean, cu multe faze reuşite, de bun nivel tehnic şi spectacular. Au fost puse în „mişcare” orgoliile şi ambiţiile tinerelor voleibaliste.
Elevele antrenorului Mircea Spătăceanu s-au impus în trei seturi, printr-o mai bună organizare a jocului în ambele linii. Pe parcursul partidei au fost multe momente de echilibru, dar şi cu uşoare desprinderi ale băimărencelor. Dar, de fiecare dată, gazdele au reuşit să revină la „matcă”, surprinzîndu-şi adversarul prin combinaţii pe toată lungimea fileului ori prin atacuri pe centru.
Setul al treilea cel mai disputat. Oaspetele au avut un început bun, cînd au condus cu 0-2, 6-11, 7-12. Localnicele refac diferenţa şi egalează la 12. A urmat o perioadă de superioritate evidentă a gazdelor: 19-13, 22-16. Conform evoluţiei scorului, băimărencele se aflau la trei „lungimi” de a încheia setul şi meciul. Contrar cursului jocului, sătmărencele au o tresărire de orgoliu. Realizează patru puncte: 22-20. Un blocaj şi două atacuri puternice închid meciul. • Au arbitrat: Sergiu Caba, Andrei Savu (Cluj-Napoca). Scorer: Sebastian Borota. La linie: Sergiu Muth, Bogdan Mihalache. • CSŞ 2 CNE CSM Baia Mare: Fedic, Năstruţ, Vlad, Molnar, Albu, Acatrinei, Zlampa, Tarţa, Roman, Ghiapiaş. Antrenor: Mircea Spătăceanu. • CSM Satu Mare: Adamcsik, Tocari, Acs, Maxim, Rovaş, Pop, Podină, Manolache. Antrenor: Ovidiu Groza.