Al doilea an consecutiv în sferturi

0
431

• HCM Baia Mare – Thuringer HC 38-27 (19-12)

HCM Baia Mare s-a calificat, pentru al doilea an consecutiv, înainte cu o etapă, în sferturile de finală ale Champions League, după victoria zdrobitoare şi încîntătoare de vineri seara din polivalenta băimăreană repurtată în dauna grupării Thuringer HC. Vicecampioana României a dispus de campioana Germaniei cu scorul de 38-27 (19-12), într-o partidă în care elevele lui Aurelian Roşca şi Ioan Băban nu au dat nicio şansă adversarului şi pe care au controlat-o de la un capăt la altul. HCM Baia Mare a obţinut al cincelea succes din tot atîtea partide în Grupa Principală 1 şi a urcat pe locul trei înaintea ultimei etape cu FTC-Rail Cargo Hungaria. Echipa noastră are şanse mari să încheie această fază chiar pe locul secund, cu condiţia să nu piardă. În cazul unul succes în Ungaria, HCM poate încheia pe locul doi dacă Larvik nu cîştigă la Fleury, sau, în cazul unui rezultat de egalitate al vicecampioanei României, norvegiencele trebuie să piardă în Franţa. Şi HCM Baia Mare poate să ia cele două puncte în ultima etapă, jocul spectaculos şi grupul demonstrînd în grupele principale o forţă şi faptul că se poate lupta de la egal cu orice echipă. Meciul cu Thuringer, cel care a decis calificarea matematică în sferturi, a fost echilibrat pînă către mijlocul primei reprize: 2-2 (3′), 6-6 (12′), 8-7 (15′). De la 9-8 (16′), gazdele înscriu de patru ori consecutiv – 13-8 (21′). În ultimele zece minute din prima parte HCM Baia Mare s-a distanţat şi mai clar, avantajul ajungînd şi la opt goluri – 18-10 (28′), dar repriza s-a încheiat cu plus şapte în dreptul echipei noastre. În partea secundă, formaţia lui Aurelian Roşca a făcut o adevărată instrucţie cu adversarul, predînd o adevărată lecţie de handbal. HCM Baia Mare s-a distanţat încă de la începutul reprizei, după cinci minute de la reluare avînd deja avantaj de zece goluri – 23-13. În continuare disputa a curs într-o singură direcţie, la poarta oaspetelor, şi gazdele şi-au mărit ecartul şi la 15 goluri cu zece minute înainte de final: 35-20 (50′). Tehnicienii băimăreni şi-au permis să introducă şi restul jucătoarelor, dar nici în aceste condiţii Thuringer nu a mişcat în front. HCM Baia Mare a învins la o diferenţă de 11 goluri – 38-27 şi merge cu încredere la Ferencvaros, unde sperăm să cucerească a şasea victorie consecutivă. Din păcate, căpitanul Valentina Ardean Elisei a suferit o accidentare în prima repriză şi nu a mai evoluat deloc în acest meci. Ne dorim să nu fie nimic grav şi la jocul din Ungaria să o vedem în teren. • Sala sporturilor ”Lascăr Pană”. Aproximativ 2.500 de spectatori. • Au arbitrat: Saso Krkacev şi Gjoko Kolevski (Macedonia). Delegat EHF: Ivan Dolejs (Cehia). • Aruncări de la 7 m: 7-4 (transformate 5-3; au ratat Abbingh şi Perianu, respectiv Buceschi). Minute de eliminare: 2-8. • HCM Baia Mare: Ungureanu (9 intervenţii), Munteanu (4), Dumanska (3, a apărat o aruncare de la 7 m) – Do Nascimento 9, Pineau 7 (4 din 7 m), Tănăsie 6, Abbingh 6 (1), Vizitiu 6, Perianu 1, Ardean Elisei 1, Jezic 1, Marin 1, Tătar, Szucs, Preda. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban. • Thüringer HC: Eckerle (6), Krause (10) – Schmelzer 6, Buceschi 5 (3), Reshetnikova 3, Frey 3, Van de Wiel 2, Snelder 2, Huber 2, Deroin 2, Engel 1, Pintea 1. Antrenor: Herbert Müller.

clasament hcm

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.