Victorie şi la două puncte de podium

0
529

Academia Minaur Baia Mare – CSU CNOT Braşov 27-24 (12-12)

Academia Minaur Baia Mare a învins pe teren propriu gruparea CSU CNOT Braşov cu 27-24 (12-12) şi şi-a consolidat poziţia a patra în clasament, apropiindu-se la numai două puncte de podium. Trei puncte cucerite în urma unei partide extrem de dificile şi echilibrate pe tot parcursul ei, Academia scăpînd în învingătoare abia pe final.
Debutul meciului este favorabil gazdelor, care conduc cu 2-0 şi 4-2. Diferenţa de două goluri se menţine şi la mijlocul primei reprize (7-5), dar oaspeţii egalează la opt în minutul 20. În cele zece minute rămase se merge cap la cap şi la vestiare se intră la egalitate – 12-12. Academia Minaur reface diferenţa de două goluri în primele zece minute din partea a doua – 18-16, pentru ca aceasta să se mărească la trei – 21-18. Gazdele menţin acest avantaj de trei goluri pînă la final şi Academia se impune cu 27-24. • Academia Minaur Baia Mare: Niculai, Balint – Căbuţ 9, Botea 8, Erni 5, A. Andrei 2, Nagy 1, Bărbuţ 1, Sângeorzan 1, Stoean, Boşca, Cotuna, Dedea, Pomian.
Din cadrul etapei 16 s-au consumat doar trei meciuri: CSM Oradea – Universitatea Craiova 41-25, Universitatea Cluj-Napoca – ACS Muhlbach Sebeş 33-25 şi Academia Minaur Baia Mare – CSU CNOT Braşov 27-24. Jocul HC Sibiu – CSM Făgăraş se dispută joi, 25 februarie, iar partida CNE Sighişoara – CSM Satu Mare miercuri, 2 martie. CH CSU Politehnica II Timişoara şi HCM Sighişoara au stat în această etapă.
În etapa viitoare, duminică, 28 februarie, Academia Minaur Baia Mare va evolua la CSM Satu Mare.