Campioana Maramureşului a promovat în Liga a III-a!

0
505

Unirea Mirşid – Viitorul Ulmeni 0-7 (0-3)

Viitorul Ulmeni a făcut o partidă excelentă în manşa retur a barajului cu Unirea Mirşid, campioana Sălajului. Dacă în tur, pe teren propriu, campioana Maramureşului s-a impus la limită (1-0), în cea retur Viitorul Ulmeni a marcat nu mai puţin de şapte goluri. Maramureşenii s-au dovedit echipa mai valoroasă din toate punctele de vedere, a dominat manşa retur de la un capăt la altul, lucru care s-a concretizat clar şi pe tabela de marcaj. Soarta echipei promovate s-a decis încă după primele 45 de minute, Viitorul Ulmeni conducînd cu 3-0. În partea secundă, oaspeţii nu şi-au menajat deloc adversarii şi au mai marcat încă de patru ori şi cu scorul general de 8-0 Viitorul Ulmeni a promovat în liga a III-a, acolo unde Maramureşul mai are o reprezentantă – ACS Fotbal Comuna Recea. Probabil vor fi singurele echipe ce le va avea judeţul nostru la nivelul primelor trei ligi din fotbalul românesc.
Oaspeţii au reuşit să deschidă scorul cu un şut la colţul lung prin Dănuţ Sabou, iar în min. 34 scorul a devenit 0-2, autor Marius Feraru, iar pînă la finalul reprizei, oaspeţii au mai marcat o dată, în min. 39, prin Sergiu Chiorean, şi au intrat la cabine la adăpostul a trei goluri. Imediat după reluarea jocului oaspeţii au reuşit să mai puncteze odată şi au marcat pentru 0-4, Marius Feraru realizînd dubla, iar în minutul 65 Bogdan Hauşi a executat o lovitură de la 11 metri, apărată însă de Marcel Petcu. Chiar dacă situaţia calificării era decisă, oaspeţii nu au renunţat la faza de atac şi pînă la finalul jocului au mai punctat de 3 ori, în minutele 71, 78 şi 84, prin Dumitru Morar, Alex Ignat şi acelaşi Dumitru Morar. Viitorul Ulmeni accede astfel în al treilea eşalon şi sperăm, şi ne dorim să găsească resursele financiare necesare pentru a şi continua la acest nivel. Echipa maramureşeană a aliniat următorul „11” în manşa retur: G. Danciu – Hauşi (C. Păcurar), R. Trif, Vanca, Ignat, Ardeleanu (Morar), Borota, Sabou (Dîrle), Balmoş, S. Chiorean (Nemeti), Feraru.
Rezultatele manşei retur a barajului pentru promovarea în Liga a III-a: Viitorul Feleacu (CJ) – Gloria Lunca Teut Cermei (AR) 2-2 după 120 de minute, 1-0 după 90 de minute (0-1 în tur); Şoimii Topolog (TL) – Sportul Chişcani (BR) 1-4 (2-2 în tur); Axiopolis Cernavodă (CT) – Venus Independenţa (CL) 3-0 (3-4 în tur); Progresul Bucureşti (B) – Arsenal Malu (GR) 1-4 (0-2 în tur); Flacăra Moreni (DB) – Voinţa Crevedia (IF) 3-0 (2-2 în tur); CS Păuleşti (PH) – Euromania Dumbrăveni (VN) 2-0 (3-1 în tur); Nemere din Ghelinţa (CV) – Petrolul Berca (BZ) 1-0 (2-4 în tur); Avântul Valea Mărului (GL) – Pajura Huşi (VS) 3-1 (4-1 în tur); Gauss Răcăciuni (BC) – Siretul Lespezi (IS) 0-1 (1-2 în tur); Luceafărul Mihai Eminescu (BT) – Voinţa Ion Creangă 1-5 (NT) (1-0 în tur); Şomuz Fălticeni (SV) – FC Bistriţa (BN) 1-1 (0-0 în tur); Unirea Mirşid (SJ) – Viitorul Ulmeni (MM) 0-7 (0-1 în tur); Mureşul Luduş (MS) – Mureşul Vinţu de Jos (AB) 0-3 (0-1 în tur); Hercules Lupeni (HD) – Ripensia Timişoara (TM) 0-3 (0-4 în tur); Tractorul Cetate (DJ) – CS Şirineasa (VL) 3-1 (1-4 în tur); Gilortul Târgu Cărbuneşti (GJ) – FC Hermannstadt (SB) 1-5 (0-1 în tur); FC Argeş 1953 Piteşti (AG) – Recolta Stoicăneşti (OT) 4-1 (1-1 în tur); Olimpic Cetate Râşnov (BV) – Unirea Cristuru Secuiesc 2-0 (HR) (1-3 în tur); Andrias Andrăşeşti (IL) – FCM Alexandria (TR) 1-1 (1-3 în tur); CSM Şcolar Reşiţa (CS) – Pandurii Cerneţi (MH) 3-0 la masa verde (6-1 în tur); Recolta Dorolţ. Echipele boldate au promovat în Liga a III-a.