Învinşi de lider

0
415

• CSVM Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-1 (15, -21, 14, 18) •

Ştiinţa Explorări a luat un set pe terenul vicecampioanei CSVM Zalău, dar nu a reuşit să-şi îmbunătăţească zestrea de puncte cu care va încheia anul.
Explorări a început meciul cu Alan Domingos pe postul de trăgător secund, dar experimentul nu a dat rezultatele scontate şi gazdele şi-au adjudecat primul set cu 25-15. Din setul secund, brazilianul a revenit pe postul de libero, mutare ce a putut fi operată de arbitrii de la masa oficială în foaia electronică cu mare dificultate, astfel încît între primele două seturi a existat o pauză de 15 minute. Băimărenii au jucat foarte bine în setul 2, pe care l-au cîştigat cu 25-21. Gazdele şi-au revenit însă rapid şi s-au impus în setul 3 extrem de clar, cu 25-14. Zălăuanii au continuat să evolueze exact, adjudecîndu-şi şi setul 4 cu 25-18, luînd astfel toate cele 3 puncte puse în joc.
Evoluţia scorului • Setul I: 4-3, 8-4, 12-7, 16-9, 22-12, 25-15; Setul II: 4-3, 7-8, 7-11, 11-12, 13-16, 18-20, 18-23, 19-25; Setul III: 4-3, 8-4, 11-4, 16-7, 20-8, 25-14; Setul IV: 3-4, 7-8, 12-10, 16-12, 20-13, 25-18.

CSVM Zalău: Valkiers 3 p, Gontariu 24 p, Mihalcea 3 p, Rudnitsky 15 p, Linz 15 p, Dal Bosco 4 p, Feher (libero). A mai jucat: Bălean 5 p. Antrenori: Marian Constantin şi Bogdan Nicolae.
Ştiinţa Explorări: Râpeanu, Cherbeleaţă 18 p, Kovacs 4 p, Coasă 7 p, Didorciuc 12 p, Domingos 1 p, Olar (libero). Au mai jucat: Nagy 11 p, Kaszap 1 p, Sushko şi Lupu 1 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop.
• Au arbitrat: Paul Szabo-Alexi (Oradea) şi Mircea Rus (Cluj-Napoca). Observator FRV: Mihai Vlădescu (Braşov).

csvm-zalau-stiinta-explorari-baia-mare-3-1-15-21-14-18Rezultatele etapei 13: Universitatea Cluj-Napoca – SCMU Craiova 0-3; Unirea Dej – CSM Agronomia Bucureşti 0-3; Arcada Galaţi – Banatul Caransebeş 3-0; Tricolorul LMV Ploieşti – VCM LPS Piatra Neamţ (se dispută în 25 ianuarie 2017); Steaua Bucureşti – Ştiinţa Bacău 3-0; CSVM Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-1.
Etapa viitoare (21 ianuarie 2017): SCMU Craiova – CSVM Zalău; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Steaua Bucureşti; Ştiinţa Bacău – Tricolorul LMV Ploieşti; VCM LPS Piatra Neamţ – Arcada Galaţi; Banatul Caransebeş – Unirea Dej; CSM Agronomia Bucureşti – Universitatea Cluj-Napoca.