Purtătorul de cuvînt al Guvernului, Alina Petrescu a afirmat că Legea privind insolvenţa persoanelor fizice va intra în vigoare la 1 august 2017. Precizarea vine în contextul în care Guvernul a adoptat, recent, o hotărîre privind normele de aplicare ale legii.
Este vorba despre stabilirea modului în care această procedura de insolvenţă va putea fi declanşată, dar şi cum se va face recuperarea creanţelor. Începînd din 1 septembrie 2017, aceasta procedură, cu totul nouă pentru societatea românească, de intrare în insolvenţă a persoanelor fizice, va putea fi aplicată.
Cum se stabileşte nivelul de trai rezonabil?
Este vorba de o comisie de insolvenţă care va lua în calcul cîteva criterii care sunt evidenţiate şi detaliate în aceste norme metodologice. Spre exemplu: valoarea coşului minim lunar de consum, valoarea minimă a cheltuielilor profesionale şi/ sau de şcolarizare, preţul utilităţilor, al alimentelor şi produselor de bază, componenta şi structura familiei debitorilor, existenţa sau inexistenţa unor situaţii speciale de sănătate, care ţin de integritate fizică, existenţa unor eventuale handicapuri fizice sau de altă natură, cheltuieli minime determinate de creşterea, îngrijirea şi educarea copilului aflat în întreţinerea debitorului etc.
Legea falimentului personal a fost promulgată de preşedintele Klaus Iohannis în 18 iunie, după ce fusese adoptată de deputaţi, prin vot final, în 20 mai.
Legea insolvenţei persoanelor fizice protejează românii, debitori de bună-credinţă, sufocaţi de datorii, care astfel nu vor mai sta cu frica că vor fi executaţi silit sau că vor rămîne pe drumuri, pierzîndu-şi bunurile – a precizat iniţiatoarea legii, deputatul Ana Birchall.
































