Puncte care aduc liniştea locului secund

0
89

CSM Sighetu Marmaţiei – ACS Târgu Jiu 97-83 (27-27, 16-21, 31-11, 23-24)

Un pas important făcut de CSM Sighetu Marmaţiei în lupta pentru supremaţia locului secund în Grupa Albastră, poziţie ce permite accederea la finalul acestei faze între primele 16 echipe ale Ligii Naţionale, după victoria de pe teren propriu împotriva baschetbaliştilor de la ACS Târgu Jiu, 97-83 (27-27, 16-21, 31-11, 23-24).

După cum reiese şi din scorul pe sferturi, cele două puncte cucerite de sigheteni au venit pe fondul unei partide dificile, în special în primele două sferturi. Dacă după primul cele două adversare s-au aflat la egalitate, 27-27, sfertul doi a aparţinut oaspeţilor, adjudecat la o diferenţă de cinci puncte, 16-21. Ameninţaţi de posibilitatea unui insucces, maramureşenii au dat totul în sfertul trei, controlat de o manieră categorică şi câştigat la o distanţă de 20 puncte, 31-11. Aici s-a decis, practic, totul, chiar dacă ultimul sfert a revenit vizitatorilor, 23-24. CSM Sighetu Marmaţiei a învins în final cu 97-83 şi locul doi este tot mai aproape de a fi acontat de elevii pregătiţi de Emil Kosztelnik. De altfel, acesta este şi obiectivul nou promovatei, care şi-a propus intrarea în primele 16 formaţii din prima ligă. • CSM Sighetu Marmaţiei: Allan Thomas – 31 p (4×3), Joshua Turner – 20 p (1×3), Lucian Ţibârnă – 18 p (2×3), Christian Chiţu – 13 p (3×3), Mihali Kracz – 4 p, Alin Iuga – 3 p (1×3), Andrei Dohi – 2 p, Gregory Edwards jr. – 2 p, Henrique Simionca – 2 p, Adrian Vaida – 2 p, Ciprian Albu, Rareş Ardelean. Antrenor: Emil Kosztelnik.

Rezultate Grupa Albastră: CSM Sighetu Marmaţiei – ACS Târgu Jiu 97-83; CS Rapid Bucureşti – CSM VSKC Miercurea Ciuc 89-86; CSM Târgu Mureş – CSM 2007 Focşani 76-56.
Etapa viitoare (2 martie): CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Târgu Mureş; CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM 2007 Focşani; ACS Târgu Jiu – CS Rapid Bucureşti.