Slujba de Înviere la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare

0
237

Sâmbătă, 18 aprilie 2020, la ora 24,00, când începe praznicul împărătesc al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos Mântuitorul lumii, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a oficiat, la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, Slujba Învierii în fruntea unui sobor de preoți și diaconi slujitori ai Catedralei.

Slujba Învierii

Lumânările au fost aprinse din Sfânta Lumină coborâtă din cer la Mormântul Domnului din Ierusalim sâmbătă, 18 aprilie 2020 după amiază, la ora 13,50, de unde a fost adusă, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la București, iar de acolo, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, a fost adusă la Satu Mare, cu un avion charter, prin cheltuiala Ing. Mircea Lețiu, fost membrui în Adunarea Națională Bisericească și în Adunarea Eparhială timp de două legislaturi, iar de la Aeroportul din Satu Mare, cu mașina, a fost adusă la Baia Mare, la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime”, de către Arhim. Dr. Casian Filip și însoțitorii săi, unde a ajuns cu puțin timp înainte de ora 24,00, astfel că Slujba Învierii și Sfânta Liturghie solemnă din ziua de Paști au fost oficiate cu lumânările aprinse din această Lumină Sfântă. Este pentru a XI-a oară consecutiv de când Ing. Mircea Lețiu aduce această lumină în Eparhia Maramureșului și Sătmarului.

         Răspunsurile au fost date de strana Catedralei, împreună cu arhidiaconi și diaconi ai Catedralei.

În loc de procesiunea care se făcea la Slujba Învierii în jurul Catedralei, de data aceasta s-a realizat un traseu scurt, în interiorul Catedralei, biserica fiind fără credincioși, aceștia urmărind Slujba Învierii în transmisiunea directă care s-a făcut pe pagina de Facebook a Episcopiei Maramureșului și Sătmarului și pe televiziunea Maramureș TV.

Cuvântul de învățătură

După otpustul Slujbei Învierii, Preasfințitul Părinte Episcop Iustin s-a adresat credincioșilor care au urmărit Slujba Învierii în transmisie directă, precum și celor care vor urmări înregistrarea postată pe internet.

„Suntem în noaptea Sfântă a Învierii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care de peste 2000 de ani luminează sufletele oamenilor, viața și ființa lor, viața familiei noastre creștine, viața comunităților noastre binecuvântate, viața satelor și orașelor noastre, viața României creștine și a poporului român, viața tuturor neamurilor lui Dumnezeu, care au primit lumina Evangheliei lui Hristos și au mărturisit că Hristos a Înviat, că Hristos este viu, că Hristos S-a arătat după Înviere Mironosițelor Femei, Sfinților Săi Ucenici și Apostoli și că timp de 40 de zile după Învierea Sa din morți a petrecut cu Ucenicii pe care i-a iubit și pe care înainte de Patima, Răstignirea, moartea și Învierea Sa, i-a învățat, a spus Preasfințitul Părinte Episcop Iustin. Iată-ne suiți în Ierusalim și Fiul Omului va fi dat în mâinile oamenilor păcătoși, care Îl vor prinde, care Îl vor batjocori, care Îl vor judeca, care Îl vor Răstigni și-L vor omorî, dar a treia zi va Învia. Toate acestea s-au împlinit întru marea și nemărginita iubire de oameni a lui Dumnezeu Tatăl, Care L-a dăruit lumii pe Fiul Său ca să moară pentru lume, pentru ca să izbăvească lumea din robia păcatului, din infernul ucigător al morții, din robia diavolului, din iad, din iadul cel cumplit, în care lumea și sufletele drepților nu mai puteau ieși. Această biruință a fost plătită cu preț mare: cu prețul morții Fiului lui Dumnezau, Care, iubindu-ne cu iubire nemărginită, a consimțit să asculte până la sfârșit și să se sacrifice pentru noi și pentru a noastră mântuire. Așa cum profețise Isaia cu 600 de ani înainte. Ca un miel spre înjunghiere S-a dus și ca o oaie fără de glas înaintea celor care o tund așa nu și-a deschis gura Sa. Nicio răutate, nicio răzbunare, niciun blestem, nici o reacție de respingere sau de durere sau de suferință nu s-au auzit din glasul Mântuitorului. Păstorul cel Bun toate le-a primit pentru noi. În noaptea păcatelor noastre, în noaptea în care lumina zăcea oprită de cel rău și întunecat, atunci, la Pătimirea, Răstiginrea, moartea, Învierea Mântuitorului Universul întreg si-a schimbat traiectoria, și-a schimbat axa, axa lumii, axa Universului era așezată de satana spre moarte, spre neant, spre întuneric, spre iad, spre infern. Hristos a întors planul celui rău și a așezat Universul, lumea, umanitatea, pământul pe axa vieții. De aceea, S-a Întrupat Hristos, de aceea a Pătimit, de aceea a murit cu moarte smerită, dar moarte Dumnezeiască, pentru ca prin moartea lui Dumnezeiască moartea noastră să o omoare și să ne dăruiască Învierea și viața veșnică. Slujba Sfintei Învieri întocmită de Sfinții Părinți se săvârșește întotdeauna în noaptea Sfintelor Paști la ora 24,00, când este întunericul cel mai profund, pentru ca lumina să se vadă cel mai bine. Lumina lui Hristos, care luminează în întuneric, care a luminat umanitatea, care a luminat și a orbit iadul, să lumineze Pământul, cerul și Universul întreg. Toată lumea, în această noapte de prăznuire, cântă împreună cu îngerii: „Învierea Ta, Hristoase, Mântuitorule, îngerii o laudă în ceruri și pe noi pe pământ ne învrednicește cu inimă curată Să Te slăvim.”

         În continuare, Preasfințitul Părinte Episcop Iustin s-a referit la condiția creștinului de azi și al preoților care slujesc cu bisericile goale, dar i-a încurajat pe creștini să fie optimiști pentru că nu sunt singuri, ci alături de ei se află Hristos cel Înviat din morți, Dumnezeu cel Viu.

„Iată, trăim din nou acest miracol unic, acest eveniment cosmic, această Dumnezeiască, Sfântă și cutremurătoare minune a Învierii lui Hristos, a preciyat Preasfințitul Părinte Episcop Iustin. Trăim acest eveniment, același eveniment, pe care îl retrăim și-l sărbătorim de 2000 de ani, de data aceasta, însă, altfel, pentru că suntem singuri cu Hristos Cel Înviat! Mă uit în Catedrala noastră, care este goală de prezența fizică a credincioșilor, dar văd chipurile fiecăruia dintre voi aici. Sufletele voastre sunt aici. Ființa voastră creștină și credința voastră străbună este aici cu noi, un tezaur, o zestre sfântă. Nu vă poate nimeni lua credința. Nu vă poate nimeni lua lumina Învierii. Nu vă poate nimeni lua mărturisirea. Nici temnițele comuniste cele mai reci și cumplite n-au putut lua deținuților creștini credința. La Sfinții Închisorilor n-au putut lua din sufletele lor credința Învierii. De Înviere răsunau celulele întunecate de cântările Învierii, de Imnul Hristos a Înviat! Răsunau acele celule reci, întunecate și sinistre de Imul Învierii lui Hristos, de Imnul de biruință și n-au putut să-i învingă. Nici pe noi nu ne va învinge întunericul. Nu ne va învinge suferința, teama, groaza, înspăimântarea. Nu! Pentru că Dumnezeul nostru este viu. Toți sunteți aici cu noi, împreună cu sfințiții slujitori. Împreună cu Episcopii din toată țara, cu Patriarhul României, cu slujitorii lui Dumnezeu de la toate Altarele. Sunteți împreună cu noi, chiar dacă sunteți în casele voastre. Vă simțim respirația, vă auzim bătăile inimii. Simțim putere din credința pe care, chiar dacă nu puteți să o manifestați împreună cu noi aici, simțim că trăiți, simțim că-L iubiți pe Hristos. Nimeni și nimic nu va îngenunchea Biserica lui Hristos. Cum a fost inima Maicii Domnului la Răstignirea lui Hristos așa a fost inima noastră în aceste zile de post și în Săptămâna Sfintelor Pătimiri. Zdrobită de durere că nu putem să ne întâlnim în sfintele biserici la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, să fim cu Părinții noștri Sfințiți ca să ne mângâie, ca să ne sfătuiască, ca să ne îndrume, ca să ne lumineze și să ne binecuvinteze. Zdrobită a fost inima păstorilor, a noastră, a tuturor. Și zdrobită a fost inima voastră, precum a fost zdrobită inima Maicii Domnului. În această noapte de prăznuire toți suntem împreună. Toți am cântat în toată România creștină, în orașe, în sate, pe dealuri, văi și munți Hristos a Înviat. Munții noștri Carpați sunt catapetesma României creștine. A răsunat Învierea lui Hristos și Lumina Învierii lui s-a răspândit peste tot. Să nu ne temem. Să nu fiți îngrijorați. Dumnezeu este cu noi. Dumnezeu va risipi toate bolile și molimele. Dumnezeu va binecuvânta poporul român pentru că este un popor iubit al Său. Nu s-a despărțit niciodată de Cruce, de Golgota, de Hristos Pătimitorul și de Hristos cel Înviat din morți.”

Andrei Fărcaș, redactor la revista „Graiul Bisericii Noastre”           

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.