Remiză in extremis

0
50

CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare 23-23 (11-15)

Partidă încrâncenată între revelația CSM Bacău, echipa surprizelor ultimelor etape, și CS Minaur Baia Mare, ocupanta poziției a patra în Liga Zimbrilor, soldată în final cu o remiză, 23-23 (11-15). Tensiunea jocului și-a spus cuvântul pe toată durata confruntării, arbitrii dictând nu mai puțin de 26 minute de eliminare, printre care și un cartonaș roșu, arătat lui Teo Coric, fostul jucător al Minaurului apărând actualmente culorile celor de la Bacău.
Băimărenii au făcut o partidă convingătoare până la un anumit punct și anume până în minutul 46. Minaur a condus de la început și la pauză avantajul ne dădea dreptul să credem că băieții noștri vor obține cele trei puncte, 11-15. Și bună bucată de vreme la fel s-a derulat și partea secundă, maramureșenii deținând un avans de patru lungimi în minutul 41, 15-19. De aici încolo totul a început să se năruie, CSM Bacău marcând de patru ori la rând, 19-19 (46). Au preluat inclusiv conducerea, ultima oară la scorul de 23-22 (55), însă în cele din urmă Minaur a egalat cu mari emoții prin pivotul Cristescu, 23-23.
• Arbitri: Bogdan Stark (București) / Romeo Ștefan (Ploiești). Observator FRH: Marius Barcan (Craiova). • Aruncări de la 7 m: 3-1 (transformate 2-1; a ratat G. Bujor). Minute de eliminare: 14-12. În minutul 42, Coric (CSM Bacău) a primit cartonașul roșu. • CSM Bacău: Freiwald, Rusu, Saldatsenka – G. Bujor 8, Crnoglavac 3, Păunică 3 (1 din 7 m), Huta 2, Sretenovic 2, Rotaru 2 (1 din 7 m), Coric 1, M. Bujor 1, Tîrzioru 1, Gal, Stănică, Capotă, Murariu. Antrenor: Sandu Iacob. • CS Minaur Baia Mare: Ciobanu, R. Pop – Buzle 6, Cip 5, Căbuț 3, Cristescu 3, Kotrc 3, Dobra 1, Haiduc 1, Ramba 1, Buguleț, R. Nagy, Makaria, Mureșan, Bușecan, Bera. Antrenor: Alexandru Sabou.

Rezultatele etapei 20: AHC Potaissa Turda – CSU Suceava 32-30; CSM Reșița – CS Minaur Baia Mare 22-25; CSM Vaslui – CS Dinamo București 26-32; CS Magnum Botoșani – SCM Politehnica Timișoara 27-34; CSM Bacău – CSA Steaua București 27-26; ACS HC Buzău – CSM Făgăraș 25-23; CSM Focșani – AHC Dobrogea Sud Constanța 26-27. CSM București a stat. Restanță etapa 18: CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare 23-23.