Succes logic

0
77

CS Minaur Baia Mare – CSM Galați 37-32 (22-14)

Locul secund pentru CS Minaur Baia Mare la finalul turului în Liga Florilor, în urma victoriei logice repurtate ieri în meciul contra celor de la CSM Galați, 37-32 (22-14).
Cu câteva jucătoare lăsate acasă și cu minute oferite tuturor handbalistelor deplasate în capitală, gruparea lui Costică Buceschi a dominat jocul cu echipa din partea inferioară a clasamentului de o manieră categorică, în prima repriză consolidându-și o diferență chiar și de 11 goluri, 18-7. Opt goluri a fost distanța dintre viceliderul Ligii Florilor și formația de la Dunăre la pauză, 22-14. Minaur a păstrat această diferență consistentă și în partea secundă, doar că pe final băimărencele nu au mai forțat și CSM Galați a scăpat ieftin, cu un eșec la numai cinci lungimi, 37-32.
Campionatul Ligii Florilor va avea o întrerupere de trei săptămâni, returul urmând să debuteze în 26 aprilie, CS Minaur având stabilită confruntare cu HC Zalău.
• Sala Polivalentă din București. • Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) / Mirabela Turdean (Târgu Mureș). Observator FRH: Ioan Șerbu (București). • Aruncări de la 7 m: 3-6 (toate transformate). Minute de eliminare: 10-2. • CS Minaur Baia Mare: Enache, Munteanu – Kovacevic 8, Laslo 6 (1 din 7 m), Burlachenko 4, Kerekes 4, Borș 4, A. Popa 4 (2 din 7 m), Tănasie 3, Blohm 2, Lavko 1, Cioca 1, De Souza, Polocoșer, Fujita. Antrenor: Costică Buceschi. • CSM Galați: Micu, Anghel – Andrița 7, Prescură 5 (3 din 7 m), Gheorghe 4, Sheiko 4 (3 din 7 m), Knezevic 3, Vălean 2, Cîlici 2, Vizitiu 2, Tănasă 1, Conache 1, Clisu 1, Corban, Lopătaru. Antrenor: Alexandria Soare.