Victorie facilă în fața ultimei clasate

0
50

• CS Minaur Baia Mare –CSM Deva 32-26 (15-13) •

CS Minaur Baia Mare a obținut o victorie facilă miercuri după-amiază în fața ultimei clasate, CSM Deva, scor 32-26 (15-13), partidă derulată în cadrul etapei 11 din Liga Florilor.
Fără niciun punct în cadrul actualului sezon, trupa lui Gheorghe Covaciu s-a descurcat onorabil în prima parte și în următoarele 10 minute ale mitanului secund, însă nu s-a pus în niciun moment problema învingătoarei, chiar dacă vicecampioana nu a abordat întâlnirea la turație maximă. S-a simțit și oboseala din meciul european de duminică, dar în același timp fetele noastre au fost cu gândul și la duelul de duminică din Germania, cu Bietigheim.
Prima parte a jocului Minaur – Deva s-a derulat sub semnul echilibrului, cu o replică consistentă a oaspetelor, care chiar au condus – 6-7 (13). Băimărencele au forțat atât cât a fost nevoie și au intrat la pauză cu o diferență de două lungimi – 15-13. Lanterna roșie a mai rezistat încă zece minute și în partea secundă, după care handbalistele lui Raul Fotonea s-au desprins la zece goluri – 30-20 (50) și 32-22 (55). Patru goluri consecutive ale vizitatoarelor au consfințit, totuși, o victorie lejeră a gazdelor, 32-26, dar în același timp și dezamăgire în tabăra opusă, CSM Deva ajungând la al 11-lea eșec al stagiunii.

• Sala Sporturilor “Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 400. • Arbitri: Marius Murariu / Marius Tăbăcariu (Piatra Neamț). Observator FRH: Valentin Călina (Pitești). • Aruncări de la 7 m: 6-6 (transformate: 4-4; au ratat: Lavko, Fujita, respectiv Malac, Livrinikj). Minute de eliminare: 10-10.
• CS Minaur Baia Mare: Cristina Enache (5 intervenții, a apărat și un 7 m), Amra Pandzic (5 intervenții, a apărat și un 7 m) – Asuka Fujita 9 (1 din 7 m), Eva Kerekes 6, Cristina Laslo 6 (3 din 7 m), Aleksandra Zych 5, Yaroslava Burlachenko 4, Andreea Popa 1, Anca Polocoșer 1, Jelena Lavko, Maria David, Angela Cioca, Andreea Țîrle, Karoline Helena de Souza. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu.
• CSM Deva: Ana Maria Inculeț (5 intervenții), Olivia Nanu (3 intervenții), Andreea Năstasă (2 intervenții) – Elena Livrinikj 7 (3 din 7 m), Cristina Malac 4 (1 din 7 m), Andreea Pătuleanu 4, Diana Șamanț 4, Irina Croitoru 2, Larisa Tămaș 1, Ioana Petrescu 1, Mădălina Predoi 1, Ana Ciolan 1, Sanja Dabewska 1, Andreea Cherecheși, Sahra Racho, Anca Onicaș. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Până acum, în etapa 11 s-au derulat meciurile: CS Dacia Mioveni – CSM București 20-26; CS Minaur Baia Mare – CSM Deva 32-26; CSU Știința București – SCM Râmnicu Vâlcea 23-36; CSM Slatina – CS Măgura Cisnădie 28-34. Sâmbătă este planificat jocul HC Zalău – SCM Gloria Buzău, iar duminică ultimele două confruntări, HC Dunărea Brăila – SCM Craiova (ora 11.00, TVR 1/TVR HD) și CS Gloria Bistrița-Năsăud – CS Rapid București (ora 15.30, TVR 1/TVR HD).