Duminică seara s-a disputat returul celei de-a doua semifinale, între Naerbo IL și Drammen HK, ambele din Norvegia.
A fost nevoie de prelungiri pentru desemnarea echipei care va juca împotriva Minaurului în ultimul act. Scorul a fost identic ca în prima manșă, 30-27, astfel că totul s-a decis la aruncările de la 7 metri. Câștig de cauză a avut în cele din urmă Naerbo, care s-a impus cu 35-31, și, 62-61 la general.
Viitorul adversar al băimărenilor este pentru prima oară angrenat într-un parcurs european, unul care i-a adus, probabil nesperat, calificarea în marea finală a EHF European Cup.
Până acum, norvegienii de la Naerbo au trecut de Raimond Sassari (Italia) în turul 2 cu 61-53 la general, oponent din Italia a avut și în turul 3, ASD Academia P. Conversano 2014, eliminat cu 56-54. În optimi, echipa scandinavă a jucat cu CSM Focșani, pe care a eliminat-o cu 67-58. Sorții au decis ca în sferturi să joace împotriva bielorușilor de la SKA Minsk, dar cum EHF a interzis participarea echipelor din Belarus și Rusia, Naerbo a făcut pasul în penultimul act la “masa verde”.
Finala EHF European Cup se va desfășura în 21 și 28 mai, ordinea celor două jocuri urmând să fie efectuată prin tragere la sorți, azi, 3 mai, la sediul EHF de la Viena.





























