Un punct realist de fiecare parte

0
76

CS Minaur Baia Mare – Progresul Spartac 2-2 (1-2)
Remiză echitabilă între CS Minaur Baia Mare și Progresul Spartac în cadrul etapei 13 a Ligii 2, scor 2-2 (1-2), partidă disputată sâmbătă dimineața pe Stadionul ”Viorel Mateianu” în fața a aproximativ 1.000 de spectatori. Un prim rezultat negativ de la instalarea lui Mihai Iosif la cârma băimărenilor, dacă ținem cont că trupa din capitală se regăsește sub echipa noastră în clasament.
Amfitrionii au început sub orice critică confruntarea de la matineu și au încasat două goluri în primele 11 minute, după două greșeli grave în defensivă. Florică, în minutul 7, și Purice în minutul 11 au speculat naivitatea băimărenilor și deja toată lumea se gândea la episodul Dumbrăvița. Forțat de împrejurări, Mihai Iosif operează două schimbări, unele care aveau să dea roade. În special a mijlocașului Chitaș, jucător care a relansat meciul în minutul 37, cu un gol de la 8 m la colțul scurt, după o pasă primită de la Donca. Speranțele se reaprind cu adevărat în minutul 54, același Chitaș egalând cu un șut în vinclu de la 14 m. Galben-albaștrii sunt foarte aproape să preia conducerea și implicit o opțiune serioasă pentru cucerirea punctelor, dar Muacir (72) și Stanciu (82) irosesc două șanse monumentale. Ratări care puteau să se transforme în eșec, oaspeții beneficiind de o oportunitate mare în minutul 90+4, însă Gneba, cel mai constant jucător al băimărenilor din acest campionat, a deviat în corner șutul trimis de Șandru.
• CS Minaur Baia Mare: Costache – Potcoavă (24, D. Simion), R. Lazăr, Mondragon, Neacșu, Gneba, Donca, Ciocan (24, Chițaș), Chinde (57, Bogdan Rotar; 81, Mă­rieș), Stănescu (46, Muacir), Stanciu. Rezerve: Băilă – Oiță, Richard Cin Ray, Bakare. Antrenor: Mihai Iosif.
Rezultate etapa 13: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo București 0-0; Concordia Chiajna – FC Brașov 0-1; CS Minaur Baia Mare – Progresul Spartac 2-2; Ripensia Timișoara – Politehnica Timișoara 1-0; Metaloglobus București – CSC Șelimbăr 2-0; CSM Slatina – Unirea Constanța 0-1; CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași 0-3; Unirea Slobozia – Oțelul Galați 1-0; Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 3-1; Steaua București – Unirea Dej (luni, 7 noiembrie, 18.00, Digi Sport 1, Orange Sport, Prima Sport).