Încep să spere în salvare! CS Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj-Napoca 2-0 (0-0)

0
274

CS Minaur Baia Mare a bifat prima victoria a anului și a treia stagională, 2-0 (0-0) cu Sănătatea Cluj-Napoca, într-un meci disputat vineri pe Stadionul „Viorel Mateianu”, ce a contat pentru ultima etapă a sezonului regulat. Succes care nu schimbă cu nimic datele problemei din clasament, „galben-albaștrii” fiind obligați să înceapă faza de play-out de pe ultimul loc, cu un prim joc în deplasare.

Majoritatea duelului cu una dintre contracandidatele la menținerea în eșalonul trei a fost controlat de formația de sub „Dealul Florilor”, care a irosit mai multe situații. Deschiderea scorului s-a produs după pauză, în minutul 57, prin Raul Vitan, cu un șut din interiorul careului. Liniștea în tabăra băimărenilor s-a așternut în finalul partidei, în minutul 88, când Raphael Stănescu a dublat avantajul lanternei roșii cu un șut de la 14 m.

• CS Minaur Baia Mare: E. Breban – D. Mureșan, R. Lazăr, D. Simion (C), R. Bratu (79, D. Gherman), D. Matei, R. Vitan (68, I. Urvanțev), C. Ștefănescu (74, R. Stănescu), T. Serediuc (79, B. Csiszer), A. Orosz, P. Batin. Antrenor: Ciprian Danciu.

Rezultate etapa 18, ultima a sezonului regular: CS Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj-Napoca 2-0; CSM Sighetu Marmației – CSM Victoria Carei 2-1; Lotus Băile Felix – Minerul Ocna Dej 2-0; CSM Olimpia Satu Mare – SCM Zalău 1-1; Olimpia MCMXXI Satu Mare – Crișul Sântandrei 1-1.

Play-off, etapa 1

• Vineri, 29 martie, ora 15: SCM Zalău – CSM Sighetu Marmației; CSM Olimpia Satu Mare – Crișul Sântandrei.

Play-out, etapa 1

• Sâmbătă, 30 martie, ora 15: Lotus Băile Felix – CS Minaur Baia Mare; CSM Victoria Carei – Minerul Ocna Dej; Sănătatea Cluj-Napoca – Olimpia MCMXXI Satu Mare.