Întâlnirea tinerilor din Groşi cu poliţia pentru… tradiţiile de Paşte

0
44

Suntem deja în Postul Paştelui şi ne pregătim de Sărbătoarea Învierii Domnului. Sunt şi tradiţii care au loc în perioada pascală, iar unele necesită o atenţie mai deosebită din partea autorităţilor pentru a nu apărea probleme mari.

Acesta este şi motivul pentru care în Groşi, la sediul primăriei, a avut loc o întâlnire cu tinerii din comună şi reprezentanţi ai autorităţilor, pentru a discuta mai multe aspecte referitoare la tradiţionalul „Foc de Paşte”. „Având în vedere faptul că trăim într-o lume în care aşteptările sunt din ce în ce mai mari, o lume în care suntem deranjaţi de orice, inclusiv de clopotele care bat dimineaţa, care ne îndeamnă să ne trezim pentru a merge la muncă, ne-a fost imposibil să găsim locaţia perfectă pentru acele puşcături de Paşte. Însă, împreună cu tinerii comunităţii noastre, sperăm că am găsit locaţia care să deranjeze cât mai puţin. În schimb, în cimitirul de pe coastă se va face «Focul de Paşte», cu sprijinul autorităţilor locale, din lemne şi resturi vegetale, dar fără cauciucuri, în noaptea de Înviere. Sperăm să beneficiem de sprijinul cât mai multor persoane pentru a identifica şi alte locaţii în care să se facă foc de Paşte şi astfel să încercăm să păstrăm tradiţia. Sperăm că vom găsi înţelegere, atât din partea tinerilor, cât şi din partea cetăţenilor comunităţii noastre, pentru că dorim să păstrăm tradiţia, dar în acelaşi timp să respectăm şi legea”, a punctat Ungur Ioan Dumitru, şeful Postului de Poliţie Groşi.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.