Canalizarea la standarde europene vine cu anumite „costuri” în Bârsana

0
26

Lucrările de canalizare în Comuna Bârsana au început în forță. Proiectul cu finanțare nerambursabilă de 22 milioane de lei este însă unul complex și greu de implementat.
Acesta este și motivul pentru care cetățenii comunei trebuie să treacă peste disconfortul creat de executarea lucrărilor. Primăria explică: „Suntem conștienți de faptul că înființarea unui sistem de canalizare în comuna noastră reprezintă cea mai mare presiune, atât pe operatorii economici, cât și pentru persoanele fizice sau instituții, și pe bună dreptate. De asemenea, recunoaștem durata de timp prelungită pentru realizarea acestui obiectiv de investiții atât de necesar și un serviciu de utilitate publică indispensabil în epoca modernismului, însă este costul pe care trebuie să îl plătim. În data de 2 aprilie s-a semnat ordinul de începe a lucrărilor, lucrări care se vor desfășura în etape. În prima etapă sunt stabilite lucrări a fi executate pe întreg drumul județean (de la intrarea în localitatea Nănești și până la ieșirea din localitatea Bârsana), cât și construirea stației de epurare, a celor de pompare și bineînțeles a branșamentelor pentru fiecare imo­bil. În etapa a doua, avem pregătit un proiect de extindere a rețelei de canalizare, iar după obținerea contractului de finanțare, vom realiza întreg sistemul de canalizare care însumează o lungime totală de 44 km. Menționăm că avem unul dintre cele mai extinse sisteme de canalizare din mediul rural, de unde rezultă și complexitatea implementării acestui proiect. Comuna noastră va avea însă un sistem de canalizare la standarde europene, fiind proiectat după cele mai bune soluții. De aceea, în perioada următoare, îi rugăm pe toți să dea încă odata dovadă de înțelegere pentru acest deranj așteptat care vine la pachet cu derularea lucrărilor. În tot acest timp, vom fi prezenți zilnic pe teren pentru verificarea lucrărilor și implementarea lor în concordanță cu proiectul pentru a beneficia de un sistem de canalizare funcțional”.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.