Anul acesta, lista celor mai poluate orașe din țară s-a extins de la 18 la 23 și cuprinde o localitate maramureșeană neașteptată: Sighetu Marmației! Nu Baia Mare, odinioară în fruntea topului european al poluării, ci Sighetul.
E vorba de calitatea proastă a aerului și se alătură de anul acesta Târgu Jiu, Dej, Miercurea Ciuc și Bragadiru. Interesant, cu excepția traficului și a industriei lemnului, Sighetul nu are surse majore de poluare cunoscute. Dar situația a fost semnalată de la mijlocul acestui an, cunoscută fiind la nivel instituțional. Însă se vorbește și de schimbarea regulilor, o localitate intră acum în atenție nu cu 35, ci cu 18 depășiri ale concentrațiilor admise, conform Ordinului 2671 dintr-un recent Monitor Oficial.






























