Rezultatele finale obținute de absolvenții studiilor liceale la probele scrise ale examenului național de bacalaureat (sesiunea iunie – iulie) au fost afișate ieri, 7 iulie, pe site-ul dedicat.
După evaluarea contestațiilor, în județul Maramureș se înregistrează o rată de promovare de 70,25% (76,45% pentru promoția curentă și 27,38% pentru promoțiile anterioare), respectiv 962 de candidați au fost respinși, 220 respinși având media generală sub 6 (șase), 2.274 reușiți.
Au fost depuse 1.764 contestații (927 la proba de Limba și literatura română, 2 la proba de Limba și literatura maternă, 312 la Proba obligatorie a profilului și 523 la Proba la alegere a profilului și a specializării.
A doua sesiune de examen din acest an se va desfășura în perioada 7-29 august, fiind precedată de etapa de înscriere (17-24 iulie).



























