În această perioadă a anului la nivelul gospodăriilor populației se sacrifică un număr considerabil de porci ce se consumă cu ocazia sărbătorilor de iarnă.
Specialiştii DSVSA Maramureş precizează că, pentru a preveni evenimentele neplăcute care pot apărea prin consumul de carne neexpertizată, este obligatorie executarea examenului trichineloscopic de către medicul veterinar. Odată cu proba destinată efectuării examenului trichineloscopic, prezentați și crotaliile animalului sacrificat, pentru ca acesta să fie scos din baza națională de date.
Examenele tricheneloscopice se pot efectua la medicii veterinari de liberă practică și la toate Circumscripțiile Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor din:
• Baia Mare – în Piața Izvoare; pe strada Victor Babeș, nr. 132
• Baia Sprie – în Piața Agroalimentară
• Târgu Lăpuș – la demisolul spitalului orășenesc
• Seini – Piața Unirii nr. 26, ap. 1
• Vișeu de Sus – în Piața Agroalimentară
• Borșa – în Piața Agroalimentară
• Sighetu Marmației – în Piața Agroalimentară.
Evitați achiziția de carne sau preparate din carne din locații neautorizate / neînregistrate sau de la persoane necunoscute.
Tariful pentru efectuarea examenului trichineloscopic la Circumscripțiile Sanitar Veterinare este de 28,56 lei.





























