Concursul interjudeţean “Grigore Moisil” • O sărbătoare regională a matematicii şi informaticii (I)

0
250

Grigore Moisil a fost un excepţional teoretician şi un extraordinar practician, dar a avut şi un farmec de neegalat. A devenit celebru prin replicile pline de înţelepciune pe care le da. „Tot ce e gândire corectă este sau matematică, sau e susceptibil de matematizare”, spunea Grigore Moisil, al cărui nume îl poartă şi concursul interjudeţean care s-a desfăşurat, la cea de-a 34-a ediţie, la Baia Mare. Festivitatea de premiere a avut loc în frumoasa sală de la ATP Exodus. 270 de elevi de clasele V-XII, din şapte judeţe: Bihor, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Maramureş, Mureş, Satu Mare, Sălaj, majoritatea dintre ei calificaţi la faza naţională a olimpiadelor de matematică şi informatică, au venit în Baia Mare să demonstreze cunoştinţe extraordinare de matematică şi informatică.
Frumoase cuvinte au exprimat organizatorii, inspectorii de specialitate Gheorghe Maiorescu şi Iulica Mărieş, membrii comisiilor ştiinţifice, printre care profesorii universitari Dorel Duca, Vasile Berinde, Simona Motogna, dar şi Nuşa Dumitriu, din partea Ministerului Educaţiei. Compe­ti­ţia interjudeţeană de ma­tematică şi informatică a debutat acum 34 de ani, la Baia Mare, şi a adus la startul concursului, cu fiecare an, alte şi alte generaţii de elevi şi profesori, pasionaţi de aceste discipline prezente astăzi în toate domeniile.
Au fost prezenţi şi au participat la premiere doctoranzi din Thailanda, care fac un stagiu de pregătire la Baia Mare, sub coordonarea prof. univ. dr. Vasile Berinde, dar şi studenţi clujeni, dornici să-şi reamintească momentele când erau par­ti­ci­panţi la această frumoasă competiţie inter­jude­ţeană.
Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” a fost gazda concursului de matematică, iar probele de informatică s-au desfăşurat în laboratoarele şincaiste (pentru elevii claselor de gimnaziu) şi în cele ale Colegiului Naţional „Vasile Lucaciu” (pentru elevii de liceu). Atmosferă agreabilă şi gazde pe măsură. Astfel că festivitatea de premiere nu putea să fie decât o sărbătoare regională a matematicii şi a informaticii.
Iată câştigătorii celei de-a 34-a ediţii:

Secţiunea Matematică

Clasa a V-a
Premiul I şi Premiul special BCR – Costin Tudor, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare; Rad Solomon Marcus, LT Vişeu de Sus; Sturz SD Miruna, CN “Emanuil Gojdu” Oradea.
Premiul II – Jugrastan Matei, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare; Mihai Mark-Daniel, Şcoala Gimnazială “Grigore Moisil” Satu Mare.
Premiul III – Mureşan Paul, Şcoala Gimnazială “Avram Iancu” Baia Mare.
Menţiune – Cojocnean Dragoş-Florin, Şcoala Gimnazială “Tudor Vladimirescu” Târgu Mureş; Paruş L Ştefan, CN “Emanuil Gojdu” Oradea; Szabo Ilinca, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare; Chiş IC Alexandru, Şcoala Gimnazială “Ioan Bob” Cluj-Napoca; Butuza Florin-Alexandru, CN “Alexandru Papiu Ilarian” Târgu Mureş; Ciocan Ariana, CN “Unirea” Târgu Mureş; Rus Gabriel-Ioan, Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Năsăud; Iercosan Andrei, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare; Morozan M David, CN “Emanuil Gojdu” Oradea; Petrenciuc Daniel, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare; Mare Lucas, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Clasa a VI-a
Premiul I – Trenişan Voica, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Premiul II – Chende Mihaela, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare.
Premiul III – Pop Tudor Andrei, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare.
Menţiune – Şerban Radu-George, CN “Unirea” Târgu Mureş; Cosar Antonia, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare; Lorincz L Carla-Rebeca, CN “Emanuil Gojdu” Oradea; Boitor-Socolan Teofil, CN “Mihai Eminescu” Satu Mare; Ploscar Alex-Vlad, Şcoala Gimnazială “Grigore Moisil” Satu Mare; Bolbos Daniel, Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Năsăud; Breje A Nora, CN “Silvania” Zalău.
Clasa a VII-a
Premiul I – Ilieşiu M Anne, CN “Silvania” Zalău.
Premiul II – Robu Dacian, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare.
Premiul III – Ştirbu Andrei, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare.
Menţiune – Faur GA Maria Ştefania, Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca; Tămâian Lidia, Şcoala Gimnazială “Nicolae Iorga” Baia Mare; Borş Alexandru, Şcoala Gimnazială “Dacia” Târgu Mureş; Marc B Bogdan, Şcoala Gimnazială “Gavril Istrate” Nepos, judeţul Bistriţa-Năsăud ; Trifa A Iulia-Elena, Liceul Teologic Baptist “Emanuel” Oradea; Oul Gabriel-Alin, Şcoala Gimnazială Lunca Ilvei, judeţul Bistriţa-Năsăud.
Clasa a VIII-a
Premiul I – Popan Cosmin, CN “Mihai Emi­­nescu” Sa­tu Mare.
Premiul II – Dumitriu Marian, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Premiul III – Muntean Tudor, CN “Gheor­ghe Şin­cai” Baia Mare; Tuş Traian, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Menţiune – Şteiu CI Mihnea-Gabriel, Liceul Teoretic “Petru Maior” Gherla; Cavaşi EE Eduard-Paul, CN “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca; Moruţan Maria, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare; Ilieş D Ariana, CN “Emanuil Gojdu” Oradea; Onea Iulian, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare.
Clasa a IX-a
Premiul I – Kacso Chris-Sandor, CN “Alexandru Papiu Ilarian” Târgu Mureş.
Premiul II – Zlampareţ George, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Premiul III – Lazea Darius, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Menţiune – Cornoc Roland, CN “Mihai Eminescu” Satu Mare; Dragoş Andreea, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare; Jidavu L Daria-Maria, CN “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca; Fechete I Luca-Andrei, CN “Emanuil Gojdu” Oradea; Pop Sebastian, CN “Mihai Eminescu” Satu Mare.
Clasa a X-a
Premiul I – Leonte CD Mihnea, CN “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca.
Premiul II – Budura L Bogdan, CN “Emanuil Gojdu” Oradea.
Premiul III – Vaida H Filip, CN “Emanuil Gojdu” Oradea.
Menţiune – Cantor M Alexandru-Horaţiu, CN “Mihai Viteazul” Turda; Dolha NS Raul, CN “Liviu Rebreanu” Bistriţa; Zaharie Oana, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare; Avram G Antonia-Adelina, CN Liviu Rebreanu” Bistriţa; Ciceu Denis, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare; Talpoş Carina, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Clasa a XI-a
Premiul I – Robu Vlad, CN “Vasile Lucaciu” Baia Mare.
Premiul II – Coroian A Vlad-Bogdan, CN “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca.
Premiul III – Pop Călin, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Menţiune – Boroica Adrian, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare; Florea Ciprian, CN “Alexandru Papiu Ilarian” Târgu Mureş; Vultur Irina, CN “Alexandru Papiu Ilarian” Târgu Mureş; Marchiş C Laurenţiu-Andrei, Liceul Teoretic German “Friedrich Schiller” Oradea.
Clasa a XII-a
Premiul I şi Premiu special al UBB Cluj-Napoca – Crişan DR Dragoş, CN “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca.
Premiul II – Tîrlişan I Ioan-Paul-Petru, CN “George Coşbuc” Năsăud.
Premiul III şi Premiul special al cotidianului Graiul Maramureşului (250 lei) – Matei-Bledea Alexandru, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare.
Menţiune – Mureşan Alexandru, CN “Gheorghe Şincai” Baia Mare; Petridean VL Andrei, CN “Emil Racoviţă” Cluj-Napoca; Pop I Robert, Liceul Teologic Baptist “Emanuel” Oradea; Gorbatai Cristian, CN Mihai Eminescu” Satu Mare; Deac G Alex-Claudiu, CN “Liviu Rebreanu” Bistriţa; Stepan Dacian, CN “Dragoş Vodă” Sighetu Marmaţiei; Miron Mihnea, CN “Mihai Eminescu” Satu Mare.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.