Academia de Handbal Minaur, locul 6 în Germania

0
385

Academia de Handbal Minaur a participat, la finalul săptămînii trecute, la un puternic turneu internaţional în Germania. Băimărenii au jucat trei partide la acest turneu, două în grupă şi unul pentru stabilirea clasamentului final, în toate aceste jocuri echipa noastră fiind învinsă.
De remarcat jocul excelent prestat de Tudor Botea, care a marcat 35 de goluri în cele trei dispute. Juniorii 1 ai Academiei au avut de înfruntat sîmbătă două echipe puternice, fiind învinşi atît de Dessau-Rosslauer HV (Liga a doua germană) cît şi de Union Juri Leoben (prima Ligă Austria). În primul meci al zilei, tinerii noştri sportivi nu au avut nicio şansă în faţa unei echipe experimentate. Al doilea meci a fost însă mult mai echilibrat, diferenţa fiind făcută în ultimele minute ale jocului, după ce la pauză rezultatul era egal.
• Dessau-Rosslauer HV – AH Minaur 41-18 (19-9). Au marcat pentru băimăreni: Botea 7, Nagy 4, Pomian 2, Dobra 1, Boer 1, Sângeorzan 1, Bosca 1.
• Union Juri Leoben – AH Minaur 36-29 (15-15). Au înscris pentru echipa noastră: Botea 12, Bodnărescu 7, Nagy 3, Boer 2, Dedea 1, Dobra 1, Sângeorzan 1, Pomian 1, Boşca 1.
În ultima zi de turneu în Bad Tolz, Germania, juniorii 1 ai Academiei de Handbal Minaur au disputat meciul pentru locurile 5-6 în compania echipei germane SC Meran Hand­ball, adversarii băimărenilor adjudecîndu-şi victoria cu scorul de 32-25 (19-10). Marcatori pentru AH Minaur: Botea 16, Bodnărescu 4, Pomian 3, Makaria 1, Sângeorzan 1.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.