Final de infarct, cu trei goluri în prelungiri

0
399

• ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Dej 3-2 (0-1) •

ACS Fotbal Comuna Recea a trăit periculos meciul cu Unirea Dej de pe teren propriu, dar pînă la urmă cele trei puncte au fost acontate de formaţia de pe locul secund. Oaspeţii conduceau cu 1-2 în minutul 90+1, dar reuşitele semnate de Paul Achim (90+2) şi Dacian Dunca (90+4) au consemnat prima victorie din actualul retur de pe teren propriu şi rămînerea în plasa liderului, la numai un punct. Amînată cu o zi din cauza ploilor căzute, partida dintre Recea şi Unirea Dej a fost trăită cu sufletul la gură de cele două echipe, în care s-a marcat de cinci ori, duelul dintre cele două combatante fiind tranşat de gruparea mai valoroasă şi care a crezut pînă la ultimul fluier în obţinerea celor trei puncte. Oaspeţii au acuzat la final maniera de arbitraj, dar cei de la Unirea Dej să ne scuze că nu au putut să ţină de scorul înregistrat în minutul 90+1. Recea nu a marcat cele două goluri din prelungiri din faze litigioase, presupus henţ, fault în atac sau ofsaid, ci regulamentar, aşa că victoria grupării maramureşene nu poate fi pusă la îndoială, meritul celor trei puncte fiind al jucătorilor, care au crezut pînă la final. Este o victorie imensă, împotriva unui adversar ce a pus probleme şi care a condus de două ori. Elevii lui Romulus Buia şi Ovidiu Mic au arătat încredere, forţă şi că merită să fie angrenaţi în lupta pentru primele trei locuri, aspect dovedit pe parcursul întregului sezon.
Oaspeţii au deschis scorul în minutul 17 prin Antonio Giurgiuean şi semnalele erau clare că gazdele vor avea un meci dificil. Acesta a fost şi scorul pauzei, Romulus Buia avînd obligaţia să-şi intre în rol. Indicaţiile primite de jucători la pauză au fost benefice, Viorel Chinde restabilind egalitatea în minutul 53. ACS Fotbal Comuna Recea a alergat după golul doi, dar apărarea oaspeţilor s-a dovedit greu de desfăcut. Mai mult, Unirea Dej a detonat bomba în minutul 90+1, prin golul semnat de Kereki. Se părea că totul e încheiat şi oaspeţii vor pleca cu toate punctele. Dar Paul Achim (90+2) şi Dacian Dunca (90+4) nu au fost de acord, iar reuşitele acestora menţin pe ACS Fotbal Comuna Recea în lupta pentru promovare.
• ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – L. Raţiu, M. Urs, Andrei David, Vl. Gherman, V. Chinde, Asăujan, Lang, I. Mureşan, V. Giurgiu, Bg. Paşca. Au mai jucat: Ad. Şter, D. Dunca, D. Sababâş, P. Achim. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
• Unirea Dej: L. Szekely – Podină, Kereki, Kovacs (cpt.), Plăian – Nalaţi, Al. Blaj – Ferhaoui, Giurgean – Ct. Itu – Fl. Blaj. Au mai evoluat: Suciu, Fl. Alexandru, Cociş. Antrenor: Gheorghe Barbu.
Etapa viitoare • Vineri, 24 martie, ora 15.00: Metalurgistul Cugir – CS Oşorhei; FC Bistriţa – FC Zalău; Gaz Metan Mediaş 2 – ASA Târgu Mureş 2 • Sîmbătă, 25 martie, ora 15.00: CSM Avântul Reghin – Unirea Jucu; Viitorul Ulmeni – ACS Fotbal Comuna Recea; Unirea Dej – Sănătatea Cluj-Napoca; Recolta Dorolţ – AFC Hermannstadt. CS Iernut stă.