Premierea elevilor, în prezenţa consulului Germaniei

0
301

Ralf Krautkrämer, consul al Germaniei la Timişoara, împreună cu Birgit Soldenwagner, consultant de specialitate al ZFA (Biroul pentru Învăţământ în străinătate), au fost oaspeţii Colegiului Naţional „Mihai Eminescu”, vineri, 13 octombrie 2017.
Aceştia vizitează şcolile DSD din Baia Mare, iar la colegiul băimărean a avut loc festivitatea de premiere a elevilor care au obţinut certificatul DSD I, în martie 2017. ”Acesta atestă cunoştinţele de lim­ba germană de nivel A2 până la B1 şi poate fi echivalat cu proba de competenţe lingvistice din cadrul examenului de bacalaureat, permite accesul la studii sau burse, precum şi pe piaţa muncii în Germania. Colegiul nostru este din 2014 mem­bru în marea familie a şcolilor DSD, în urma semnării unui protocol în cadrul iniţiativei Schulen-Partner der Zukunft. Astfel, colegiului nostru îi este conferit statutul de centru de pregătire şi examinare DSD şi beneficiază de un cadru didactic specializat din Germania, în persoana doamnei Doris Hafner, precum şi de tineri voluntari germani care desfăşoară activităţi cu elevii noştri”, a punctat Romina Fisher, profesor de limba germană la Colegiul Naţional ”Mihai Eminescu”. Conducerea liceului a asemănat acţiunea cu „un regal al limbii germane”. ”În colegiul nostru, limbile străine sunt la ele acasă! Astăzi a fost regalul limbii germane şi ţin să-i felicit pe toţi elevii şi pe profesorii lor, din toate colegiile naţionale maramureşene. Îndrăznesc să rostesc în limba lui Goethe: Herzlichen Glückwünsch zur bestandenen Prüfung!”, a spus profesor Rodica Mone, director adjunct al Colegiului Naţional ”Mi­hai Eminescu” Baia Mare.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.