Trei puncte anticipate

0
73

• CS Minaur Baia Mare – CS Universitatea Cluj-Napoca 36-27 (17-11) •

Așa cum anticipasem, meciul dintre CS Minaur Baia Mare și CS Universitatea Cluj-Napoca, contînd pentru etapa 8 a Ligii Zimbrilor, a adus rezultatul așteptat. Gruparea antrenată de Raul Fotonea și Alexandru Sabou s-a impus cu 36-27 (17-11), victorie care readuce Minaurul pe loc de play-off, băimărenii profitînd și de insuccesul Stelei în această etapă.
Minaur pune stăpînire pe joc încă din debutul întîlnirii, pentru ca la jumătatea primei reprize băimărenii să dețină un avans de șase goluri, 9-3. O relaxare în tabăra gazdelor face ca scorul să se strîngă serios, oaspeții apropiindu-se la două goluri, 9-7 (19). Însă pentru puțin, fiindcă Minaur se distanțează din nou și la pauză diferența era de șase goluri, 17-11. Partea secundă nu a mai adus nimic nou, doar faptul că Minaur a păstrat constant un avans important, diferența ajungînd la 11 goluri în minutul 45, 28-17. Elevii lui Fotonea se impun în final la 9 goluri, urcă pe locul 7, iar victoria de sîmbătă seara trebuie confirmată cu alta, în deplasarea de la Bacău.

• Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 700. • Arbitri: Marius Murariu / Claudiu Tăbăcariu (Piatra Neamț). Observator FRH: Ion Aldica (Bistrița). • Aruncări de la 7 m: 3-2 (transformate: 1-2; au ratat Csepreghi și Botea). Minute de eliminare: 2-4.
CS Minaur Baia Mare: Țenghea (6 intervenții), Apostu (6 intervenții) – Căbuț 5, Makaria 5, Vujadinovic 5, Haiduc 4, Brajovic 3, Ștefan 3, Botea 3 (1 din 7 m), Y. Pop 2, Marta 2, Csepreghi 2, Nagy 1, Cristescu 1, D. Mureșan, Popescu. Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou. Universitatea Cluj-Napoca: Niculai (11 intervenții, a apărat un 7 m), V. Coman (5 interven­ții, a apărat un 7 m, 1 gol), Balint – Hordouan 5, A. Pop 5, Kotai 4 (2 din 7 m), Fodorean 3, Dedea 3, Gurănescu 2, A. Coman 2, Epure 1, Putnoky 1, Kereki, Draia, Iova, Milășan. Antrenor: Ioan Ani Senocico.

Rezultatele etapei 8: CSA Steaua București – AHC Potaissa Turda 29-31; SCM Politehnica Timișoara – CSU Suceava 31-27; AHC Dobrogea Sud Constanța – CSM Făgăraș 37-23; CS Minaur Baia Mare – CS Universitatea Cluj-Napoca 36-27; AHC Dunărea Călărași – CSM Bacău 33-28; CS HC Buzău 2012 – CSM Focșani 2007 (s-a jucat ieri); CS Dinamo București – CSM București (amînat).
Etapa viitoare (sîmbătă, 10 noiembrie): CS Universitatea Cluj-Napoca – AHC Dobrogea Sud Constanța; CSU Suceava – CSA Steaua București; CSM Făgăraș – SCM Politehnica Timișoara; CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare (ora 17.30, TVR 1); CSM București – CS HC Buzău 2012 (ora 17.30, TVR HD); AHC Potaissa Turda – CS Dinamo București (11 noiembrie); CSM Focșani 2007 – AHC Dunărea Călărași (11 noiembrie, ora 17.30, TVR 1).