Primul succes extern

0
116

Aerostar Bacău – ACS Fotbal Comuna Recea 2-3 (1-2)
ACS Fotbal Comuna Recea a realizat o victorie importantă în lupta pentru supravieţuire, maramureşenii câştigând duelul promovatelor cu Aerostar Bacău, chiar pe terenul moldovenilor, scor 2-3 (1-2). Dacă în meciul din cupă cu Sânmartin jucătorii lui Nae Constantin au cedat de la scorul de 1-3, în etapa de sâmbătă aceştia şi-au învăţat bine lecţia şi au obţinut trei puncte imense, care aduce o oarecare linişte înaintea etapei cu Poli Timişoara.
Meciul de la Bacău a debutat furibund, cu două goluri marcate în primele 9 minute. Primii care au înscris au fost gazdele, în minutul 4, Moisi reluând pe spate cu capul centrarea oferită de Corban: 1-0. Recea reacţionează aşa cum ar trebui s-o facă orice echipă şi în minutul 9 restabileşte egalitatea, juniorul Văsălie marcând din apropiere după o acţiune frumnoasă a echipei noastre: 1-1. Comuna Recea are poftă de joc în această confruntare, iar roadele se vor vedea pe parcursul partidei. În minutul 34, Coman este vigilent, profită de pasul prost trimis de Chelaru către propriul portar şi atacantul maramureşean este faultat de Anca-Trip. Golgheterul oaspeţilor îşi asumă responsabilitatea şi îşi aduce echipa în avantaj: 1-2. Oaspeţii încep să devină tot mai siguri de acontarea celor trei puncte după ce în minutul 62 vor duce scorul la 1-3, Ante Bakmaz reluând cu capul la colţul scurt după un corner executat de pe dreapta: 1-3. Aerostar Bacău va începe să spere în minutul 78, Vraciu trimiţând un şut de la 15 m: 2-3. Maramureşenii joacă inteligent finalul de meci şi, astfel, obţin primul succes extern în eşalonul secund.
• Aerostar Bacău: Anca-Trip (cpt.) – A. Alecsandru, Moisi, C. Ardei, Corban, D. Mureșan, Vl. Mihalcea, M. Chelaru, Al. Cr. Zaharia, D. Burlacu, Vraciu. Antrenor: Daniel Munteanu. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Potcoavă, Bakmaz, Oiță, R. Ispas – Văsălie, Akhmatov, Mi­caș, Balha – R. Rus – M. Coman. Antrenor: Nicolae Constantin.