La 90 de minute de menținere

0
183

ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Slobozia 2-0 (0-0)

ACS Fotbal Comuna Recea este la 90 de minute de menținerea în Liga 2, după ce în prima manșă a barajului a trecut, sâmbătă, pe teren propriu, de Unirea Slobozia, scor 2-0 (0-0).
După un început ezitant de meci, în care tracul a fost principalul impediment al jucătorilor antrenați de Florin Fabian, aceștia au pus încet, încet stăpânire pe joc și în final și-au atins scopul. Și mai important, defensiva și-a făcut datoria așa cum trebuie, formația maramureșeană scăpând fără gol, ceea ce poate conta enorm în revanșa de sâmbătă. Din componența ACS Fotbal Comuna Recea au lipsit două piese im­portante, Marius Coman, golgheterul ligii secunde, și Alin Văsălie, ambii accidentați.
În prima parte ambele grupări au trecut în mai multe rânduri pe lângă gol, însă la pauză s-a intrat fără gol. Partea secundă s-a schimbat total, în sensul în care gazdele au căutat să marcheze și dominarea a devenit tot mai accentuată, iar oaspeții au preferat să facă pa­sul în spate și să apere remiza albă consemnată la finalul primelor 45 de minute. Slobozia are prima situație a reprizei prin Ibrian, situație salvată de Răilean în minutul 55. Recea dă replica în minutele 63 și 65, Micaș trimite peste poartă, iar șutul expediat de Mendoza a fost parat cu dificultate de Gurău. Gazdele nu au mai ratat ținta în minutul 71. Expertul în pase de gol Rareș Ispas a oferit un nou assist și Balha a reluat cu capul din plonjon de la numai 4 m: 1-0. Dublarea avantajului se va produce în minutul 90+2. Centrare Brata și fundașul central Oiță a trimis un șut imparabil de la 12 m: 2-0.
• ACS Fotbal Comuna Recea: Răilean – Mendoza, Burdeț, Oiță, Ispas – Micaș (căpitan), Akhmatov – Mărieș (81, Brata), Balha, Bura (56, Jucan) – Batin (56, Fică). Antrenor: Florin Fabian. • Unirea Slobozia: Gurău – Ghiță (77, Ozkara), Dinu, Lazăr, Ibrian – Trașcu, B. Vasile, Afalna (59, A. Moldovan), Adăscăliței, C. Toma (căpitan; 72, Răduca) – Ciobanu (72, D. Radu). Antrenor: Adrian Mihalcea. • Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Ar­geș) – Cosmin Vatamanu, Mihăiță Necula (ambii București). Rezervă: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Aron Huzu (Sibiu) și Mihai Țîra (Alba Iulia).