Alte trei puncte… fără emoții

0
87

CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare 25-32 (12-15)
CS Minaur Baia Mare a confirmat perioada bună prin care trece și în deplasarea de la CSM Bacău și a bifat a patra victorie la rând în Liga Zimbrilor. Vicecampioana a câștigat cu 25-32 (12-15) și și-a consolidat poziția secundă, la egalitate cu CSM Constanța, formația de pe locul trei.
Prima repriză a disputei de la Bacău s-a derulat într-o notă evidentă de echilibru, menținută până în minutul 24, 11-11. Din acest moment, valoarea vicecampioanei a început să-și spună cuvântul și Minaur s-a desprins la trei goluri până la finalul reprizei, 12-15. În schimb, repriza secundă a decurs într-un singur sens, formația băimăreană dictând ritmul, cu etalarea unui handbal mult superior. Diferența crește considerabil încă din start mitanului doi, după primele 10 minute oaspeții deținând un avans de 8 lungimi, 12-20, ca peste alte cinci minute distanța să ajungă la plus zece – 14-24. Cu punctele rezolvate, Minaur a lăsat-o mai moale în ultima parte a jocului, dar și așa echipa noastră s-a impus la o diferență apreciabilă, 25-32.
• Sala Sporturilor “Narcisa Lecușanu” Bacău. Spectatori aproximativ 800. • Arbitri: Adrian Georgescu – Mihai Moldoveanu (Constanța). Observator FRH: Viorel Dobre din București. • Aruncări de la 7 m: 4-6 (transformate: 3-5; au ratat: Dospinescu, respectiv Kozakevych). Minute de eliminare: 10-12.
• CSM Bacău: Grigoraș (7 intervenții, a apărat și un 7 m), Freiwald (3 intervenții) – G. Bujor 7 (1 din 7 m), Serhel 4, Dobrincu 4, Stănescu 3 (2 din 7 m), Ushal 2, Belchite 2, Rotaru 1, Ganchev 1, Dospinescu 1, Ivăschescu, M. Bujor, Coric, Costea. Antrenor: Sandu Iacob.
• CS Minaur Baia Mare: Terekhov (11 intervenții, a apărat și un 7 m), Buzogany (o intervenție, a marcat 2 goluri) – Mollino da Silva 6, Mănescu 6 (4 din 7 m), Vujovic 3, Căbuț 3, Bera 3, Kotrc 3, Nagy 2, E. Pop 2 (1 din 7 m), Vujic 1, Buguleț 1, Fotache, Kozakevych, Massuca Teca, Ratkovic. Antrenor: Alexandru Sabou.

Rezultate etapa 5: ACS HC Buzău – Steaua București 23-22; AHC Potaissa Turda – CSM Oradea 37-28; CSM Constanța – CSM București 30-29; SCM Politehnica Timișoara – CSM Odorheiu Secuiesc 35-29; CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare 25-32; Dinamo București – CSM Focșani 41-33; CSM Vaslui – CSU Suceava 26-25.

Etapa viitoare • Miercuri, 28 septembrie: CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda (ora 17) • Vineri, 30 septembrie: CSM București – CSM Bacău (ora 17) • Sâmbătă, 1 octombrie: CSM Vaslui – CSM Constanța; CSM Oradea – ACS HC Buzău; CSM Focșani – SCM Politehnica Timișoara; CSU Suceava – CSM Odorheiu Secuiesc • Duminică, 2 octombrie: Steaua București – Dinamo București (ora 17.30, Pro Arena).