Narcofee a câștigat titlul suprem la Cupa Minerul 2023

0
48

Narcofee a câștigat titlul suprem al Cupei Minerul 2023 la futsal, competiție găzduită de Sala Polivalentă “Lascăr Pană”, păstrându-și astfel trofeul adjudecat și la ediția precedentă. Vechea și actuala campioană a dispus în ultimul act de Galacticii Dej la scor de neprezentare, după o reprezentație perfectă. Podiumul a fost completat de FC Alex, echipa cu patru campioni la minifotbal în lot, care s-a impus în finala mică în detrimentul celor de la Remat Maramureș.
Pe lângă premiile oferite primelor trei clasate, organizatorii au acordat și trei premii speciale pentru cel mai bun jucător, cel mai bun portar și golgheterul turneului, jucătorii recompensați provenind de la primele trei clasate.

Rezultate ziua a treia, Cupa Minerul 2023

• Sfertul 1: FC Alex – Labradorii 3-1. Au marcat: Andrei Șumălan (3), respectiv Raul Suciu.
• Sfertul 2: Sebi Marc – Remat Maramureș 2-3. Au înscris: Andrei Grosu, Andrei Marc (autogol), respectiv Anderson Gustavo, Claudiu Bumba, Gabriel Vașvari.
• Sfertul 3: Diflora Baia Mare – Narcoffee 1-3. Au marcat: Sorin Brașovan, respectiv Viorel Chinde (2), Sergiu Ciocan.
• Sfertul 4: Galacticii – CS Nordic Boys 2-1. Au înscris: Florin Blaj, Cristi Costin, respectiv Gheorghe Solomeș.
• Semifinala 1: FC Alex – Narcoffee 0-1. A marcat: Mircea Donca.
• Semifinala 2: Remat Maramureș – Galacticii 2-3 (după penaltyuri; 0-0 la finalul timpului regulamentar). Au înscris de la loviturile de departajare: Claudiu Bumba, Anderson Gustavo, respectiv Darius Mureșan, Florin Blaj, Paul Papp.
• Finala mică: FC Alex – Remat Maramureș 5-2. Au marcat: Radu Burciu (2), Doru Pop, Fila Karoly (autogol), Andrei Ferik, respectiv Bogdan Piper, Claudiu Bumba.
• Finala mare: Narcoffee – Galacticii 3-0. Au înscris: Marius Potcoavă, Mircea Donca și Sergiu Ciocan.
Câștigătoarea a fost recompensată cu 20.000 de lei, locul secund a primit 10.000 de lei, iar ocupanta locului trei a plecat acasă cu 5.000 de lei.
Partidele au fost arbitrate de Szabolcs Kovacs, Dragoș Lunca, Cristian Codrea și Vlad Mare.
• Premii speciale • Cel mai bun portar: Raul Papp (Galacticii) • Golgheterul turneului: Andrei Șumălan (FC Alex) • Cel mai bun jucător: Sergiu Ciocan (Narcofee).
Câștigătorii premiilor speciale au primit din partea sponsorului Merasport câte un voucher constând în articole sportive.