Acţiuni în cascadă pentru reducerea accidentelor rutiere

0
56

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Maramureș, în colaborare cu polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier Sălaj, au desfășurat o acțiune, pe raza ambelor județe, în scopul reducerii victimizării populației prin accidente rutiere, produse pe fondul încălcării regimului legal de viteză sau a neadaptării acesteia la condițiile de drum.
Astfel, la data de 5 iunie a.c., în intervalul orar 16.00-18.00, echipaje ale Poliției Rutiere, dotate cu aparate radar, au fost dispuse în sistem „Cascadă” pe sectorul de drum monitorizat, pe sensul de mers dinspre județul Maramureș către Sălaj, respectiv pe D.N. 1C între localitățile Baia Mare și Valea Chioarului, D.J. 108A între localitățile Buzești și Făr­cașa și D.J. 109F între localitățile Târgu Lăpuș și Coroieni, accentul fiind pus pe identificarea conducătorilor auto care reprezentau un pericol pentru siguranța tuturor celor aflați în trafic, prin viteza excesivă cu care rulau.
Aparatele radar, amplasate în zona teritorială a județului Maramureș, au surprins și înregistrat, în doar două ore, 33 de încălcări ale pragului maxim de viteză stabilit pe sectorul de drum.
Atât pentru nerespectarea regimului legal de viteză, cât și pentru alte abateri de la normele rutiere, polițiștii au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale în cuantujm de peste 28.000 de lei.
În cazul a 3 conducători auto, care au fost depistați circulând cu peste 50 de km/h fața limita maximă, a fost dispusă măsura reținerii permisului de conducere în vederea suspendării dreptului de a conduce.
Conducătorii auto care au manifestat un comportament periculos au fost opriți la timp, înainte ca neglijența lor să ducă la producerea de evenimente tragice.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.