Temperaturile caniculare din ultimele săptămâni au condus la o secetă pedologică ce afectează mai mult de jumătate din țară. Astfel, pământul din mai mult de jumătate de țară este afectat deja de așa-numita secetă pedologică, ceea ce înseamnă că nu există picătură de apă în sol la circa un metru adâncime. Culturile nu pot supraviețui așa, decât dacă sunt irigate. Însă, sisteme noi de udat există doar în sistem privat. Restul sistemelor datează din anii ’80, și aproape jumătate nu funcționează. Conform unei „hărți a secetei” în țara noastră, în județul Maramureș se înregistrează secetă, dar în parametri moderați, iar în nord-estul județului există, oarecum, o aprovizionare satisfăcătoare cu apă. Însă culturile au de suferit, iar dacă nu va ploua cât de curând, multe dintre ele vor fi compromise.
































