Muncitorii au început lucrările de decolmatare a râului Săsar. Acestea se desfășoară pe tronsonul Podul Industriei – Podul Viilor și au scopul de a elibera cursul apei, dar și de a salubriza mediul înconjurător.
„În colaborare cu colegii de la Apele Române am creionat un plan de acțiune pe care zilele acestea îl punem în practică. Echipele intervin pentru a curăța albia de aluviuni, deșeuri, vegetație necontrolată și alte obstacole care afectează cursul apei și mediul înconjurător. Încercăm să reducem cât mai mult zilele de intervenție, pentru a impacta cât mai puțin efectele de tulburare a apei și neplăcerile cauzate de acesta – turbiditate care în mod normal nu este mai mare decât în cazul unor torenți în caz de ploi abundente”, a spus Pap Zsolt István, viceprimarul municipiului Baia Mare.































Când s- a face decolmatarea raului Firiza ,in cartierul Ferneziu ,care este plin de vegetație și mizerie ???
Nu îmi amintesc ,că ,când a fost curățat albia râului ,dar știu că sunt zeci de ani ,că nu s- a curățat de loc .
Mai sa vină și de la Apele Române și vice primarul in vizată in cartierul Ferneziu!!!!
Aveți aviz de la castori ?