Vine gazul în Maramureşul istoric!

0
515

Povestea aducţiunii de gaz în Maramureşul istoric e veche. Ba foarte veche, şi a fost folosită ca promisiune electorală încă de pe vremea preşedintelui Ion Iliescu… Sigur, la fel de veche precum povestea aducţiunii de gaz în Ţara Codrului, promisă de alţi doi miniştri autohtoni. Iată însă că insistenţele au prins formă, primarul de Vişeu, Vasile Coman, a avut dreptate: chiar se face magistrală de gaz spre Vişeu-Borşa!
La vremuri noi, povestea începe cu Legea nr. 155/2020 pentru modificarea şi completarea Legii energiei electrice şi a gazelor naturale, cu ordinul ANRE nr. 178 din 9 octombrie 2020 pentru aprobarea Regulamentului privind racordarea la sistemul de distribuţie a gazelor naturale. În primă fază, „Operatorii economici care desfăşoară activităţi în sectorul gazelor naturale duc la îndeplinire prevederile prezentului ordin, iar entităţile organizatorice din cadrul Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei urmăresc respectarea acestora”. În traducere, primarii cer, Guvernul aprobă şi finanţează, firmele din branşă, execută. Sigur, au apărut apoi nuanţările. Primăriile au cerut. Guvernul a zis… ”staţi măi fraţilor, că asta costă, încercăm pe fonduri europene”. Suspans. Apoi s-a pasat problema firmelor din branşă, care… să execute pe banii lor. Automat, au apărut cerinţe… primăriile să se organizeze în grupuri, ADI-uri, să garanteze 3000-6000 de consumatori. Problema devine spinoasă. Primăriile au investit bani în studii de fezabilitate, proiecte, iar acum se văd cu visele năruite.
Un caz aparte îl face oraşul Sighetu Marmaţiei, care a beneficiat de acea magistrală dinspre Medieşu Aurit, au urmat aducţiuni, explozia, falimentul firmei, preluarea de alta şi… linişte. Sighetul nu a ajuns încă la 30% gospodării conec­tate, se vorbeşte în oraş. Revenim la timpul prezent. Ajuns pe masa CSAT, devenit proiect de Siguranţă Naţională, având ca argument şi tăierile masive de pădure din zonă, magistrala de gaz de la Sarasău a fost aprobată şi licitată, ea va veni pe Valea Izei până la Rozavlea, de unde traversează printre dealuri spre Leordina şi merge mai departe spre Vişeu-Borşa. E a treia variantă… La acest moment, ca dovadă că nu e o vorbă în vânt, firma executantă face organizări de şantier, la Onceşti şi la Ieud-Bogdan Vodă!!!
Sigur, problema nu e rezolvată. E un pas uriaş, o victorie imensă, rămâne ca de-aici încolo, autorităţile locale să convingă investitori sau Guvern să le facă reţele în localităţi.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.