Revenire spectaculoasă, soldată cu trei puncte

0
57

Universitatea Cluj-Napoca II – CS Minaur Baia Mare II 33-37 (20-14)
Satelitul Minaurului a învins și în prima etapă (a opta) a returului satelitul Universității Cluj, partidă derulată vineri în deplasare în cadrul Seriei D a Diviziei A. Dacă în runda care a deschis sezonul juniorii băimăreni câștigau în Sala ”Lascăr Pană” cu 53-32, la revanșă Universitatea s-a prezentat total opus, și și-a năucit adversarul în prima parte a disputei, tabela consemnând o diferență de șase lungimi la finalul ei, 20-14. O cu totul altă abordare au arătat băimărenii în repriza a doua, juniorii antrenați de Claudiu Clonovszki având o prestație formidabilă. După ce au recuperat, treptat, din terenul pierdut, Minaur II a preluat inițiativa totală și în cele din urmă s-a impus la o diferență de patru goluri, 33-37. Datorită acestei victorii, a treia a stagiunii, CS Minaur II a acumulat 9 puncte, același punctaj ca Ghimbav și Turda II, doar că Potaissa are cu un joc mai puțin. Cele trei grupări vor fi, de altfel, echipele care se vor lupta pentru poziția a patra, distanța față de podiumul Seriei D fiind una dificil de recuperat.
• Universitatea Cluj-Napoca II: V. Coman, Brănianu – Coroian 11, Adoreanu 8, Bojete 5, Mocioi 4, Mercean 3, Bucur 2, Trif. Antrenor: Dacian Milășan.
• CS Minaur Baia Mare II: Horotan, Ghibirdic – Ardelean 11, B. Paul 7, Ad. Maroșan 7, Birtaș 6, Buciuman 2, Sabou 2, Noțigan 1, An. Maroșan 1, A. Paul, Kovacs, Cioclu, Pop, Cociotă. Antrenor: Claudiu Clonovszki.
• Arbitri: Adrian Baghiu / Marius Fișcu (Timișoara).
CS Minaur II va juca în etapa a IX-a pe teren propriu, miercuri, 17 noiembrie, în rundă intermediară, urmând să primească replica celor de la Sporting Ghimbav, duel ce va începe la ora 13.30 în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană”.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.