Liga Naţională. Etapa a VIII-a. HCM Minaur Baia Mare – CSM Focşani 27-23 (16-10)

0
669

Miercuri seara, în Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare s-a disputat meciul restant, din etapa a opta, dintre HC Minaur Baia Mare şi CSM Focşani, meci încheiat cu scorul de 27-23, la pauză 16-10.

De pe banca tehnică a echipei noastre a lipsit antrenorul Lars Walther, care, poate, a plecat mai devreme în Norvegia pentru a o “ve­dea la lucru“ pe Elverum, dar nu există nici o explicaţie oficială. Speculaţii sînt destule. Vom vedea dacă va sta pe bancă duminică, în meciul cu Elverum. Revenind la meci, antrenorul secund Petru Pop nu i-a utilizat deloc pe Pribanic, Tatai, Karacic, Ostrousko, iar Aflitulin, Vilovski, Bera şi Ivancsik au fost menajaţi în multe momente ale jocului.
Minaur a început tare meciul, conducînd cu 5-1 (min. 6), 8-2 (min. 12) şi 11-4 (min. 15). Apoi, au început să apară greşeli inexplicabile pentru o campioană şi o echipă cu pretenţii, cu nenumărate ratări, greşeli de tehnică individuală, lipsă de concentrare etc. La pauză, Minaur conducea cu 6 goluri, 16-10, şi ne-am aşteptat ca, în partea a doua diferenţa de goluri să crească. Din păcate, s-a continuat cu aceleaşi greşeli inexplicabile şi scorul se strînge, oaspeţii reuşind să se apropie chiar la trei goluri: 23-20 (min. 52). S-a ratat enorm, dar în final Minaur a învins cu 27-23, după un joc în care, doar rareori a arătat ca o campioană.
• Arbitri: Ifrim – Ilisei (Piatra Neamţ) • Aruncări de la 7m: 6-5 (transformate: 3-4; Au ratat: Ivancsik, Sadoveac, Aflitulin / Gigi Nelu) • Minute de eliminare: 2-6 • HCM Minaur: R. Pop (19 intervenţii, a apărat şi un 7m), Simulescu (2 intervenţii) – Popescu 5 (unul din 7m), Sabău 4, Buşecan 3, Ivancsik 3 (2 din 7m), Ramba 3, Ghiţă 2, Bera 2, Fotache 2, Sadoveac 2, Cristescu 1, Vilovski, Aflitulin, Marta. Antrenor: Petru Pop • CSM Focşani: Cloşca (14 intervenţii), Marocico (o intervenţie), Ungureanu (a apărat 3 de 7m), Rusu – Miroiu 7 (unul din 7m), Cadar 4 (unul din 7m), Mocanu 3, Gigi Nelu 3 (unul din 7m), Ragea 2, Ştefan 1, Gramatic 1, Năstăsie 1 (din 7m), Smeu 1, Neata, Voinea.

clas09oct15hEtapa a 8-a: • CSM Bucureşti – Pandurii Tîrgu Jiu 30-22 • Steaua Bucureşti – Dunărea Călăraşi 33-27 • Potaissa Turda – Dinamo Bucureşti 32-32 • Politehnica Timişoara – CSU Danubius Gala-i 41-21 • CSM Ploieşti – HC Vaslui 33-26 • HC Odorhei – HC Adrian Petrea Reşiţa 23-19 • HCM Minaur Baia Mare – CSM Focşani 27-23.
Etapa viitoare: • HC Adrian Petrea – CSM Bucureşti: 23-27 (s-a jucat marţi). Sîmbătă, 10 octombrie: • Dunărea Călăraşi – Poli Timişoara (12.00) • Pandurii  Tg. Jiu – Steaua (14.15). Duminică, 11 octombrie: • CSM Focşani – Potaissa Turda • Danubius Galaţi – CSM PloieŞti (12.00). Miercuri, 14 octombrie: • HC Vaslui – HCM Minaur (18.00). Joi, 15 octombrie: Dinamo – HC Odorhei (18.00).